Suez 1956

Wydawnictwo: Aj-Press
historyczna

Opis konfliktu, którego pretekstem stała się sprawa Kanału Sueskiego. Interwencja Francji i Wielkiej Brytanii wymierzona w będący w orbicie wpływów ZSRR Egipt, który znacjonalizował Kanał Sueski, jednocześnie wzbraniając dostępu doń statkom młodego państwa Izrael miała na celu odblokowanie ważnego szlaku wodnego i zabezpieczenie interesów tych mocarstw w regionie. Mimo militarnego zwycięstwa, jednoczesna polityczna klęska tego przedsięwzięcia doprowadziła do diametralnej zmiany układu sił na Bliskim Wschodzie i jeszcze bliższego powiązania Egiptu z ZSRR. Autor przestawia w szerokim kontekście tło polityczne i uwarunkowania konfliktu, kluczowe postacie na bliskowschodniej scenie, przebieg działań wojennych oraz przegląd użytego sprzętu. Jest to pierwsza tak kompleksowa publikacja, oparta o najnowsze materiały źródłowe.

Ezys | 2016-11-26
Na półkach: Posiadam, Chcę przeczytać