religia

W lutym 2014r. ukazała się książka, będąca zapisem konferencji, które o.John wygłosił podczas rekolekcji w Polsce w roku 2013. Książkę, można otrzymać na rekolekcjach charyzmatycznych prowadzonych przez ojca Johna. Czytelnicy książki „Uwierz Bogu sercem” mogą przekazywać swoje "dary serca" na konto Fundacji i w ten sposób mają możliwość pomocy dzieciom, którymi zajmuje się o.John w Ugandzie.

Wprowadzenie do książki:

„Lecz i teraz wiem, że Bóg da Ci wszystko, o cokolwiek byś prosił Boga” (J 11, 22).

Słowa Marty, pełne bólu i nadziei, wypowiedziane u grobu Łazarza wyrażają istotę treści przesłania o. Johna Bashobory, zawartego w książce o wymownym tytule„Uwierz Bogu sercem”. Jest to pokłosie konferencji wygłoszonych w Polsce podczas trwania Roku Wiary.

O. John wielokrotnie podkreślał, że wiara jest teraz. Kładł nacisk na przysłówek „teraz”, na to ciągłe Boże teraz, Boga istniejącego od zawsze i na zawsze: „Tego, Który jest i Który był, i Który przychodzi” (Ap 1, 4). Odwieczne Boże „teraz”, to przede wszystkim przynaglenie: nie zwlekaj, nie ociągaj się; Bóg przychodzi do ciebie „teraz”, w każdym momencie i w każdej okoliczności twojego życia. Jest to „teraz” Jego bliskości i Jego służby człowiekowi. Jest na wyciągnięcie ręki, jest na każde wezwanie i modlitwę, na każdy akt strzelisty. Później – może być za późno.

Nauczanie o. Johna jest w pełni kerygmą, do której praktykowania w Kościele zachęca Ojciec Święty Franciszek. Czym jest kerygma? Jest ona głoszeniem orędzia o zbawieniu, orędzia zawartego w Słowie Bożym skierowanym do człowieka. Tak przemawiali Apostołowie: św. Piotr i św. Paweł, w sposób zanotowany w Dziejach Apostolskich.

Dlaczego tak ważne jest głoszenie Słowa Bożego? Bo jest ono stwórcze: „Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało” (J 1, 3). Słowo Boże jest skuteczne: „tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa” (Iz 55, 11).

Słowo Boże wnika głęboko: „ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4, 12). Kontakt ze Słowem Bożym buduje doświadczenie wiary, którego istotą jest doświadczenie Boga. Jest to doświadczenie niezapomniane, spotkanie z Kimś, kto kocha i jest wierny.

Zamieszczone w książce konferencje są biblijną szkołą życiową: czytelnik, tak jak przed nim słuchacz, staje oko w oko z Bożą prawdą w odniesieniu do najważniejszych sytuacji życiowych. Jest zafascynowany i przyciągnięty, wchodzi na drogę oczyszczenia i oświecenia w sposób niemal spontaniczny, bez przymusu, bez obawy, jakby skarb znalazł, jakby znalazł drogocenną perłę. Uczestnicy rekolekcji na Stadionie Narodowym, wyszli z niego po trzynastu godzinach jako uśmiechnięci i radośni świadkowie Zmartwychwstałego Pana.

O. Bashobora – skromny kapłan nienadużywający środków przekazu i ekspresji – ma dar mówienia prostego i jasnego. Za słowami kryje się jego wewnętrzna prawda głębokiej wiary, modlitwy i ukochania Ewangelii. Takie zdolności otrzymane od Pana Żniwa nazywamy charyzmatem. Jest charyzmatykiem w służbie człowiekowi, nie stwarza barier, mimo komunikowania przez tłumacza (konferencje były wygłoszone po angielsku). Jako Afrykańczyk spłaca Europie dług wdzięczności za pierwszą ewangelizację Czarnego Lądu (pochodzi z kraju Męczenników Ugandy), stając się misjonarzem starego kontynentu, którego wiara wystygła. Ukazuje nam człowieczeństwo uniwersalne, przekraczające granice kultur i historycznych uwarunkowań. Pozwala dotknąć Syna Człowieczego, jak kobieta ewangeliczna, która mówiła do siebie: „Żebym się choć Jego płaszcza dotknęła, a będę zdrowa” (Mk 5, 28).

Dzieci afrykańskie, gdy przychodzą na świat, nie mają nazwisk dziedzicznych. Otrzymują od rodziców nazwiska znaczące, będące życzeniem lub dobrą wróżbą. Nazwisko o. Johna znaczy w języku u źródeł Nilu, skąd pochodzi, dosłownie: „bashobora – oni mogą”. W formie bezosobowej znaczy też: „to jest możliwe, to się może udać, to się może zdarzyć”. Czytelnik również tego doświadczy: uwierz Bogu sercem, wierz, że to jest możliwe, „bo u Boga wszystko jest możliwe” (Mk 10, 27).

źródło opisu: http://www.fundacjasercedoserca.pl/page.php?m=jakp...(?)

źródło okładki: http://www.fundacjasercedoserca.pl/img/uwierz_bogu_sercem.jpg

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!