Integracja regionalna wobec wyzwań współczesnej gospodarki światowej

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse
LubimyCzytać

Monografia jest efektem pracy zespołu pracowników naukowych Katedry Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prowadzonej pod kierunkiem prof. UEK dr. hab. Edwarda Molendowskiego. W opracowaniu przedstawiono najważniejsze wyniki analizy procesów integracyjnych zachodzących w gospodarce światowej na początku XXI wieku. W badaniu przyjęto założenie, że globalny kryzys gospodarczy stawia też znaki zapytania nad sensem kontynuowania integracji regionalnej, bowiem również najbardziej zintegrowane gospodarki 27 krajów UE stają się źródłem rozluźnienia dotychczasowych związków pomiędzy nimi. Szczególną uwagę zwrócono więc na problem przyszłości europejskiego modelu integracji gospodarczej i politycznej oraz możliwości przeniesienia tych rozwiązań na inne obszary świata (Azja Wschodnia, Afryka), co wydaje się mieć współcześnie niezwykle istotne znaczenie w wymiarze teoretycznym i praktycznym. W pracy wykorzystano dorobek współczesnej teorii integracji, teorii optymalnych obszarów walutowych, polityki gospodarczej oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych i finansowych. Książka jest przeznaczona dla studentów studiów licencjackich i magisterskich oraz studiów podyplomowych i doktoranckich uczelni i kierunków ekonomicznych, zwłaszcza międzynarodowych stosunków gospodarczych oraz politycznych, europeistyki, dziennikarstwa, a także dla polityków i praktyków gospodarczych.z recenzji prof. zw. dr. hab. Jerzego Schroedera:Badania poświęcone zostały wyzwaniom, przed jakimi stanęła integracja regionalna, w tym zwłaszcza istotna dla Polski integracja europejska. […] Stąd wszelkie opracowania stanowiące próbę pogłębionej analizy występujących i obserwowanych zjawisk i działań w sferze gospodarczej i politycznej mogących mieć wpływ na dalszy przebieg procesów integracji, w tym zwłaszcza europejskiej, oraz formułowania propozycji działań służących łagodzeniu negatywnych skutków kryzysu stanowią ważny wkład w toczące się w tym zakresie dyskusje. Bardzo ważną i wymagającą odrębnego podkreślenia zaletą tego opracowania jest próba odniesienia doświadczeń europejskich do integracji regionalnych w innych częściach świata, co mogłoby w przyszłości uchronić je od podobnych wyzwań lub pomóc w łagodzeniu ich skutków.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!