Dziedzictwo

Wydawnictwo: Nortom

Kazimierz Wybranowski to pseudonim Romana Dmowskiego, najwybitniejszego polityka polskiego XX wieku. Jego powieść Dziedzictwo czekała kilkadziesiąt lat na kolejne wydanie. Dlaczego Dmowski napisał tę powieść? Przed czym chciał czytelników, zwłaszcza młodych przestrzec? Czytelnik znajdzie tu odpowiedzi na te pytania.

| 2015-10-19
Przeczytana: październik 2015

Jeśli ktoś zapragnąłby kiedyś znaleźć bardzo dobry przykład ilustrujący słowo grafomania, to nie musi już dalej szukać.

Całe "Dziedzictwo" Dmowskiego to jedna wielka grafomania. I to w najczystszej postaci, obdarta nawet z potencjalnej zabawności infantylizmu typowego dla innych grafomańskich dzieł, zabarwiona w to miejsce ksenofobią, seksizmem i innymi, pomniejszymi, obsesjami autora.

Smutne to, gdyż wydawcy wznawiający co i rusz, to niewielkich rozmiarów arcydzieło porażek literackich, często podkreślają jakim "rasowym myślicielem" był autor. A tu Dmowski z bogactwem myśli się nie objawił. Może z tego powodu wstyd mu było to publikować pod własnym nazwiskiem?

Bo na pewno nie były powodem do czerwienienia się poniższe słowa, wypowiadane przecież przez fikcyjną postać a nie samego pisarza:

"(...) dziś panuje moda nakazująca młodym dziewczynom głuszyc w sobie wstyd kobiecy. Mówić głośno o tym, o czym się nic mówiło, pokazywać to, czego się nie pokazywało... A wstyd kobiecy to...

maszynistaGrot | 2015-11-06

Dziwie się tym negatywnym opiniom, jakie tu czytam. Może odrzućmy na chwilę tę poprawność światopoglądową i oceńmy tę książkę w kategoriach solidnego kryminału a nie eposu rycerskiego? Mnie akurat bardzo wciągnęła fabuła. Jestem tam tajemnica, szybka akcja, napięcie.

Fakt, czytałem tę książkę jakiś czas temu, być może teraz nieco bym inaczej to odebrał, ale mam miłe wspomnienia z lektury "Dziedzictwa". Gdybym był znawcą kryminału to pewnie bardziej rygorystycznie bym to ocenił, ale akurat w tej branży mało co przeczytałem, a ta książka jak najbardziej mnie pochłonęła.

Konkwistador_druku | 2014-11-26

Wielki pisarz polityczny nie musi być wielkim literatem. I nie jest. Dłużąca się fabuła z drewnianymi postaciami, czarno-białymi charakterami wetkniętymi w arcyspiskową teorię dziejów (dość parcianą: źli masoni i Żydzi chcą kontrolować Polskę), a do tego przyczepiony śmieszny romans Polaka i Żydówki, który zostaje przerwany przez "Dziedzictwo", sprzeciw wobec nihilizmu. Oj, Panie Romanie, takeś nas urządził, że tutaj i bronić Ciebie niepodobna ;)

Albercik | 2015-01-12

Nie znałem Romana Dmowskiego z tej strony. "Dziedzictwo" to dość prosta książka, napisana łatwym, przyswajalnym językiem i dość przewidywalna. Ale jak na Dmowskiego myślę, że dobra rzecz.

Marcinowski | 2016-08-23
Sezar | 2016-05-26