Wojska pancerne Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1940-1947

4 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
LubimyCzytać

Niniejsza publikacja to monografia wojsk pancernych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1940-1947. Jest to studium historyczno-wojskowe poświęcone doktrynie, organizacji, szkoleniu i działaniom bojowym oddziałów (pułków) i jednostek (brygad i dywizji) broni pancernej i kawalerii pancernej utworzonych w Wielkiej Brytanii, Związku Sowieckim, na Środkowym Wschodzie i we Włoszech, a następnie walczących w kampanii włoskiej oraz w kampanii w północno-zachodniej Europie w latach 1944-1945. Jego podstawowym celem jest pogłębienie, usystematyzowanie i zobiektywizowanie dotychczasowego stanu wiedzy na temat nowoczesnego rodzaju broni jakim były wówczas wojska pancerne. Autor odtworzył związki przyczynowo-skutkowe jakie doprowadziły do sformowania w składzie Polskich Sił Zbrojnych oddziałów i jednostek wojsk pancernych, ukazał koncepcje rozwoju tego rodzaju broni oraz założenia ich użycia w poszczególnych formach działań taktycznych. Szczegółowa analiza funkcjonowania poszczególnych oddziałów i jednostek pozwoliła odtworzyć złożony proces szkolenia. Analizie poddano również wszystkie walki, które stoczyły polskie oddziały i jednostki pancerne, co umożliwiło wyciągnięcie ogólnych wniosków w odniesieniu do działań taktycznych realizowanych na poszczególnych szczeblach od pułku przez brygadę do dywizji, w ramach różnorodnych form i rodzajów tych działań. Opracowanie oparte jest na bogatej bazie źródłowej znajdującej się w brytyjskim The National Archives oraz w Instytucie Polskim i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie, a także w zbiorach archiwów krajowych. Niniejsza praca ma charakter pionierski, bowiem w dotychczasowej literaturze przedmiotu brak tak szczegółowego opracowania dotyczącego wojsk pancernych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Marcin Kowalczyk | 2016-09-20
Przeczytana: 20 września 2016

Książka ta jest ogromna, zarówno pod względem objętości jak i treści.
Obejmuje ona wszystkie zagadnienia dotyczące szkolenia i tworzenia jednostek pancernych Polskich Sił Zbrojnych.
Mimo ogromnej ilości zawartej w środku wiedzy, czyta się ją fatalnie. Jest to związane z językiem jakim została napisana. Czysto wojskowy techniczny "żargon" powodował u mnie senność. Częste używanie tych samych fraz np. "powyższe zostało zaimplementowane" doprowadzało mnie do szału.
Czytałem wiele specjalistycznych książek z tego tematu, ale ta jest zbyt specjalistyczna i niestrawna.
Co do wydania to jest piękne. Twarda oprawa i biały papier oraz duża czcionka sprawia że czyta się bezproblemowo.
Temat bardzo ciekawy, jednak podany bardzo źle.
Książka ciężka w odbiorze. Nie dałbym rady przeczytać jej jeszcze raz. Może nie jestem smakoszem ?