Blask miłosierdzia

Okładka książki Blask miłosierdzia
Wacław Hryniewicz OMI Wydawnictwo: Tygodnik Powszechny Cykl: Biblioteka Tygodnika Powszechnego religia
35 str. 35 min.
Kategoria:
religia
Cykl:
Biblioteka Tygodnika Powszechnego
Wydawnictwo:
Tygodnik Powszechny
Data wydania:
2015-07-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-07-01
Liczba stron:
35
Czas czytania
35 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393633081
Tagi:
teologia wiara ekumenizm
Średnia ocen

                7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach: ,

Ta niewielkich rozmiarów książeczka ukazała się w "Bibliotece Tygodnika Powszechnego" jako kolejny i jak wydaje się dość istotny głos przed zbliżającą się kolejną sesją Synodu Biskupów dotyczącego rodziny. Swoją niewątpliwą sławę ks. Hryniewicz zawdzięczał dotąd głoszeniu prawosławnej wiary w apokatastazę, czyli w powszechność zbawienia. Tym razem Ksiądz Profesor zabrał głos na temat dopuszczenia osób rozwiedzionych i żyjących w powtórnych związkach do Sakramentów Pokuty i Pojednania oraz Eucharystii. W jego przekonaniu jest to nieuchronne z uwagi na miłosierdzie Boże, które także i te osoby obejmuje. Cóż jednak ze słowami Chrystusa Pana zawartymi w Łk 16,18 ("Każdy, kto oddala swoją żonę i poślubia inną, cudzołoży, a kto żeni się z oddaloną przez męża, ten cudzołoży")? Ksiądz Profesor problem ten rozwiązał odwołując się metod egzegezy historycznej. Słowa te winniśmy zatem interpretować w kontekście innych słów Jezusa, a także czasów, w których żył oraz warunków, w których nauczał. Skoro więc powiedział, że "Królestwo Boga jest już blisko" (Mk 1,15), to "nie mógł sprzyjać rozwodom praktykowanym przez Żydów w tamtych czasach, często z krzywdą dla kobiet" (s.17). Co więcej, skoro do przytoczonych już słów Jezusa o cudzołóstwie dodano z czasem klauzulę "poza przypadkiem nierządu" (Mt 5,32), to nie oznacza to niczego innego jak tylko to, że już najwcześniejsza tradycja chrześcijańska "potrafiła dostosować naukę do zmienionej rzeczywistości, w której intensywne oczekiwanie rychłego nadejścia Królestwa Bożego na ziemi zeszło na dalszy plan i ustąpiło miejsca nadziei na inny sposób spełnienia Jego obietnic" (sic!) (str.19). Reasumując, wieszcząc rychłe nadejście Królestwa Bożego Chrystus zwyczajnie się POMYLIŁ, a pierwsi chrześcijanie pomyłkę tę z powodzeniem postanowili sprostować... Ergo, i my mamy prawo do dalszego, podobnie twórczego interpretowania słów Jezusa i dostosowywania Jego wymagań do ducha naszej epoki. Proponuję więc byśmy pokusili się o kolejne zmiany. Skoro bowiem mylił się Chrystus i Jego przepowiadanie wolno nam korygować, to tym bardziej mógł mylić się św. Paweł w kwestii homoseksualizmu, którego dzisiaj nie uznaje się już za zboczenie, tylko za inny sposób przeżywania własnej seksualności.
Książka ks. prof. Hryniewicza godzi w podstawy katolickiego nauczania o sakramencie małżeństwa. Nikt tu nie twierdzi, jakoby ludzie rozwiedzeni i żyjący w kolejnych związkach byli marginesem Kościoła. Kościół bowiem, nawet jeśli niektórzy z jego przedstawicieli zdają się posługiwać językiem cokolwiek konfrontacyjnym, pragnie zbawienia tych osób niemniej niż wszystkich innych. Pamiętajmy, że powstają przeznaczone dla nich duszpasterstwa i gdzieniegdzie sprawowana jest specjalnie dla nich przygotowana liturgia. Są to zjawiska coraz bardziej powszechne. Osoby te powinny pozostawać w centrum życia Kościoła, pomimo że obecny ich status nie pozwala im na prowadzenie pełnego życia sakramentalnego. Jest to zarazem praktyczny przejaw miłosierdzia Bożego w stosunku do nich. Korekta nauczania Kościoła byłaby jednak błędem. Wiara nie jest i nie może być instrumentem ułatwiania sobie życia. To raczej "przechodzenie przez ciasną bramę", pełną życiowych zawirowań i niebezpieczeństw. Tej trudnej drodze (pełnej głębokich nieraz upadków) towarzyszy jednak nadzieja, oparta na silnych, niewzruszonych fundamentach, a nie na domniemaniach i twórczych interpretacjach.

Ta niewielkich rozmiarów książeczka ukazała się w "Bibliotece Tygodnika Powszechnego" jako kolejny i jak wydaje się dość istotny głos przed zbliżającą się kolejną sesją Synodu Biskupów dotyczącego rodziny. Swoją niewątpliwą sławę ks. Hryniewicz zawdzięczał dotąd głoszeniu prawosławnej wiary w apokatastazę, czyli w powszechność zbawienia. Tym razem Ksiądz Profesor zabrał...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    11
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    3
  • Wacław Hryniewicz
    1
  • Teologia, rozwój duchowy
    1
  • Wiara
    1
  • Religia
    1
  • Chrześcijaństwo
    1
  • 2015
    1

Cytaty

Więcej
Wacław Hryniewicz OMI Blask miłosierdzia Zobacz więcej
Wacław Hryniewicz OMI Blask miłosierdzia Zobacz więcej
Wacław Hryniewicz OMI Blask miłosierdzia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także