Morale i dyscyplina Wojsk Wielkopolskich w latach 1918-1919

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
10 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Sensej | 2017-03-23

Znakomita pozycja! Autor przedstawia bardzo trudną problematykę, a radzi sobie z tym bardzo dobrze. Praca jest bardzo wartościowa i na dodatek napisana przez cenionego badacza, znawcę wojskowości polskiej i powszechnej. Obala różne mity i legendy związane z powstańcami wielkopolskimi. Aleksander Smoliński wydał tę książkę w Wydawnictwie Adam Marszałek (Toruń 2009). Autor w poszczególnych rozdziałach porusza kwestie - morale i dyscyplinę w oddziałach powstańczych, animozje w korpusie oficerskim, przypadki odmowy wykonywania rozkazów, alkohol, hazard i inne wykroczenia, przestrzeganie dyscypliny formalnej
oraz pochwałę jako metodę podnoszenia morale. Osobno potraktowany został tzw. "Batalion Śmierci". Niewątpliwą zaletą książki jest to, że to pierwsza przedstawienie stanu morale oraz poziomu przestrzegania dyscypliny i regulaminów wojskowych powstańców wielkopolskich na gruncie polskim. Ta praktycznie nieobecna do tej pory tematyka przedstawiona została w oparciu o liczne materiały...

Szuba | 2018-01-02
książek: 20759