rozwińzwiń

Prolegomena do historiozofii

Okładka książki Prolegomena do historiozofii August Cieszkowski
Okładka książki Prolegomena do historiozofii
August Cieszkowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
438 str. 7 godz. 18 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
438
Czas czytania
7 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301180416
Tagi:
Filozofia historiozofia
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Filozofia i myśl społeczna w latach 1831–1864 Florian Bochwic, Antoni Bukaty, Stanisław Chołoniewski, Józef Chwalibóg, August Cieszkowski, Jan Czyński, Konstanty Danielewicz, Edward Dembowski, Gustaw Ehrenberg, Józef Gołuchowski, Michał Grabowski, Adam Gurowski, Wiktor Heltman, Józef Hoene-Wroński, Karol Boromeusz Hoffman, Ignacy Hołowiński, Jan Nepomucen Janowski, Wojciech Jastrzębowski, Feliks Jezierski, Hieronim Kajsiewicz, Henryk Kamieński, Feliks Kozłowski, Zygmunt Krasiński, Józef Ignacy Kraszewski, Józef Kremer, Tadeusz Krępowiecki, Ludwik Królikowski, Joachim Lelewel, Karol Libelt, Jan Majorkiewicz, Adam Mickiewicz, Ludwik Mierosławski, Cyprian Kamil Norwid, Józef Ordęga, Jan Kanty Podolecki, Jan Rzesiński, Henryk Rzewuski, Leon Rzewuski, Piotr Ściegienny, Juliusz Słowacki, Józef Supiński, Zenon Świętosławski, Tytus Szczeniowski, Dominik Szulc, Andrzej Towiański, Bronisław Trentowski, Aleksander Tyszyński, Andrzej Walicki, Michał Wiszniewski, Stanisław Worcell, Franciszek Zawadzki, Eleonora Ziemięcka, Józef Żochowski
Ocena 6,5
Filozofia i my... Florian Bochwic, An...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
644
573

Na półkach: ,

Szczerze powiedziawszy, potworna nuda! Nie znalazłem tu nic ciekawego, nic pobudzającego, nic. Ciągłe orbitowanie wokół Hegla i żadnych konkretów. Wodolejstwo. Pojedyncze myśli nie warte przedzierania się przez tekst, którego bardzo dużo, a mówi niewiele.

(Może kiedyś skuszę się na "Ojcze-Nasz"... może)

Zostawcie to akademikom. Sięgnijcie po Bronisława Trentowskiego i Karola Libelta.

-----------------------------

„Najbliższym jej [filozofii] przeznaczeniem jest jej popularyzacja, zamiana charakteru ezoterycznego na egzoteryczny, słowem, jeśli dopuścić taką antynomię wyrazu, musi się ona spłaszczyć w głąb; albowiem wszyscy są do niej powołani, a każdy, kto chce myśleć – wybrany”.

„Wracając wszakże do naszych szczególnych rozważań, możemy nasze nowe, teleologiczne stanowisko wobec dziejów powszechnych wyrazić w następującej definicji:
Dzieje powszechne jest to proces rozwoju ducha ludzkości w odczuciu, w świadomości i w czynnym potwierdzeniu piękna, prawdy i dobra, proces rozwoju, który mamy poznać w jego konieczności, przypadkowości i wolności”.

„Zasadniczy błąd wszelkiej utopii polega na tym, że zamiast rozwijać się razem z rzeczywistością, chce ona wtargnąć w rzeczywistość; a to nigdy jej się nie uda, skoro bowiem jest utopią, musi ją dzielić od rzeczywistości otchłań nie do przebycia – w przeciwnym wypadku, gdyby rozwój zasady nie był utopijny, wówczas to, co rozumne, musiałoby natychmiast, jak już powiedzieliśmy, pokryć się z rzeczywistością. (…) utopie nie tym grzeszą, że są zbyt rozumne dla rzeczywistości, ale tym właśnie, że są nie dość rozumne. Utopii wydaje się, że zbliża się maksymalnie do rzeczywistości, a tymczasem oddala się od niej. Aby rozwinąć jakąś prawdę, nie można być nigdy dość idealnym, albowiem rzeczywiste dobro jest tylko jej drugą stroną”.

„A pomimo tego któżby, przyswoiwszy sobie istotny żywioł filozofii, nie uczuł powinowactwa wzajemnie ich [filozofów] łączącego i nie uznał ich za swoich własnych przodków i naddziadów, z którymi nie krwią, ani czasem, ani miejscem, ale myślą jest połączony, a których intelektualne tradycje takie w myśli wzbudzają sympatie, jak w sercu domowe własnej rodziny pamiątki.
Nie pytajmy się więc żadnego bohatera umiejętności, kto go rodzi i gdzie się rodzi, ale co on rodzi, a jeśli utwory jego są organiczne i normalne, przyswoimy je sobie, albowiem one są także nasze”.

„Ci, co uprawiają jeszcze hiperkrytykę teologiczną lub walczą z religią jako tworem sztucznym, czysto zewnętrznym i dlatego wymagającym zaprzeczenia, nie biorą pod uwagę, że nie robią nic innego poza powtórzeniem aż do końca pracy, wykonanej już przez Woltera i encyklopedystów, że zdobywają tylko ponownie to, co w życiu duchowym ludzkości zostało już zdobyte, z tą tylko różnicą, że poprzednicy ich mieli tyle dobrego smaku, by nie schodzić do najniższych i najbrudniejszych pokładów”.

Szczerze powiedziawszy, potworna nuda! Nie znalazłem tu nic ciekawego, nic pobudzającego, nic. Ciągłe orbitowanie wokół Hegla i żadnych konkretów. Wodolejstwo. Pojedyncze myśli nie warte przedzierania się przez tekst, którego bardzo dużo, a mówi niewiele.

(Może kiedyś skuszę się na "Ojcze-Nasz"... może)

Zostawcie to akademikom. Sięgnijcie po Bronisława Trentowskiego i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    15
  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Prolegomena do historiozofii


Podobne książki

Przeczytaj także