Wielka księga psot. Hania Humorek

Okładka książki Wielka księga psot. Hania Humorek Megan McDonald, Peter H. Reynolds
Okładka książki Wielka księga psot. Hania Humorek
Megan McDonaldPeter H. Reynolds Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Wielka księga literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wielka księga
Judy Moody and the Bad Luck Charm
Egmont Polska
2015-02-23
2015-02-23
Hania Humorek wielka księga opowiadania literatura dziecięca dla dzieci

2041

Czwarta "Wielka księga" przygód zabawnej Hani i jej przyjaciół. W tej książce zawarte są dwa tomy: "Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem" oraz "Hania Humorek i wielki pech". Serdecznie polecam przygody Hani, która uważa, że będzie miała najgorsze wakacje. Jej koledzy wyjeżdżają, np. na Borneo, a ona utknie w domu. Nie spodziewa się, że wakacje z ciocią mogą być bombowe do sześcianu. Pościg za Wielką Stopą i poszukiwania pana Łopucha, aby zdobyć więcej punktów trzymają w napięciu i z niecierpliwością zapraszają czytelnika na następne strony opowiadania. Polecam.

Pełna humoru książka. Idealna do przeczytania w wakacyjne wieczory. Można się przy niej wiele nauczyć, na przykład literowania.Bardzo lubię Hanie Humorek bo ma duże litery i jest dobra dla początkujących. Ja polubiłam czytać dzięki tej książce. Mam też już nawet trzy takie wielkie księgi. Książka bardzo mi się spodobała i zachęcam do przeczytania.

1970

Często spotykam się z przeświadczeniem, że chłopcy to łobuzy i mają prawo wpadać na niebezpieczne, niekiedy niezbyt mądre pomysły, a dziewczynki muszą być grzeczne, posłuszne i miłe dla wszystkich. Nic bardziej mylnego i krzywdzącego - charakter niewiele ma wspólnego z płcią, czego idealnym przykładem jest chociażby... Hania Humorek!

Hania to 9-latka, która zamierza przeżyć najwspanialsze wakacje swojego życia. Ma mnóstwo pomysłów, jak wspaniale można spożytkować letni czas, jednak na przeszkodzie stają jej przyjaciele, którzy wyjeżdżają na wakacje w dalekie strony. Czyżby miały to być najgorsze wakacje w całej galaktyce? Dziewczynka wie, że nie może na to pozwolić i umawia się z przyjaciółmi, że w wakacje każdy z nich otrzyma punkty za odważne dokonania i wyzwania, a celem jest uzbieranie stu punktów. Hania przejawia ogromną wolę walki - wie, że musi wygrać. Niestety nie okazuje się to tak łatwe, jakby mogło się wydawać, nawet pomimo tego, iż rodzice wyjechali do dziadka, a dziewczynka wraz z bratem Smrodkiem zostaje pod opieką cioci...

W drugim opowiadaniu Hania przejawia dobrą passę w różnorodnych sytuacjach życiowych, co zawdzięcza szczęśliwej monecie. Dziewczynka jest przekonana, że to moneta, a nie nauka, pomoże jej w wygraniu klasowego konkursu w literowaniu. Jednak życie lubi płatać figle, a Hania dowiaduje się, że szczęście niekoniecznie uzależnione jest od szczęśliwych amuletów...

"Wielka księga psot. Hania Humorek" to lektura, która z pewnością zachwyci dzieci, szczególnie te lubiące łobuzować. Duże litery pozwalają na swobodne i samodzielne czytanie, a proste oraz zabawne ilustracje autorstwa Petera H. Reynoldsa na pewno wzbudzą wiele pozytywnych odczuć. Polecam tę książkę raczej dzieciom w wieku od 7 lat wzwyż, ponieważ nie jestem przekonana, aby jej treść była odpowiednia dla młodszych smyków. Nazywanie własnego dziecka/brata Smrodkiem, udział w Klubie Siusiającej Ropuchy, czytanie o kupach i wymiotach, a także niebezpiecznych zabawach i pomysłach niosących wiele szkód, mogą nie być właściwie odebrane przez maluchów.

Hania Humorek to mały psotnik z głową pełną pomysłów. Dziewczynka jest niezwykle odważna, czego mogłoby pozazdrościć jej wiele dorosłych osób. W obu opowiadaniach - "Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem" oraz "Hania Humorek i wielki pech" - tytułowa bohaterka ujawnia się jako osóbka nader energiczna i lubiąca ryzyko, a także potrafiąca walczyć o swoje. Podejrzewam, że jej przygody przypadną do gustu wielu młodym czytelnikom - wbrew pozorom nie tylko dziewczynkom, bo Hania nierzadko udowadnia, że mogłaby stawać w szranki również z chłopcami.

Wielka księga psot naprawdę jest bogata w przeróżne historie. Od takich przerażających do śmiesznych. Megan McDonald pisze bardzo prostym i zrozumiałym dla dzieci językiem, przez co książkę czyta się z uśmiechem na twarzy. Dodatkowym ułatwieniem jest duża czcionka.

Oprawa Wielkiej księgi psot jest urocza, zachęcająca i przyciągająca wzrok. Rysunki w środku co prawda są czarno-białe, ale jest ich dużo i idealnie ozdabiają każdą historię.

Uważam, że Wielka księga psot autorstwa Megan McDonald jest książką idealną dla młodszych dzieci uczących się czytać. Gwarantuję, że spodoba się każdemu i będzie chciał sięgnąć po inne przygodny Hani.

Oczami dziecka:

Książka jest ciekawa, jest w niej wiele przygód i chciałabym przeżyć takie przygody. Na przykład: Hania i jej brat Smrodek jechali windą. Jak wysiadali z windy to uciekła im świnka. Potem złapali ją i chciałabym wam powiedzieć, że naprawdę chciałabym przeżyć takie przygody. Bardzo polubiłam Hanię i jej brata. Mam nadzieję, że mój brat też kiedyś będzie taki miły. Jest tu też dużo różnych obrazków więc polecam tą książkę dzieciom na wakacje. Szybko ją się czyta i mam nadzieję, że wam też się spodoba.

Zuzia

7/10

„Hania stanęła przed klasą. Ręce zaczęły się je pocić. Sięgnęła do kieszeni i potarła szczęśliwą monetę.”

Hania Humorek rzadko kiedy się nudzi. Razem z przyjaciółmi przeżywa co chwilę niezwykłe przygody, ale w Wielkiej Księdze Psot jej dobry nastrój, wystawiony zostaje na kolejną próbę.

Najpierw najlepsze wakacje, okazują się być jednak nudne i samotne. Wszyscy znajomi gdzieś wyjechali, a jedynym towarzyszem zabaw staje się jej młodszy brat Smrodek. Kiedy indziej Hania dostaje od babci szczęśliwą monetę, za pomocą której zdobywa większość rzeczy o jakich sobie zamarzy. Niestety, w najważniejszej chwili amulet ją opuszcza, a pomyślność dla dziewczynki szybko się kończy.

W towarzystwie różnych stworzeń - świnki, żaby… nawet Wielkiej Stopy, Hania Humorek wprawia odbiorcę w wyjątkowo dobry nastrój. Jej opowieści są żywe i pełne energii. Dziewczynka nie boi się ryzyka, uwielbia współzawodniczyć, właściwie sama napędza spotykające ją przygody.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Sporych rozmiarów litery ułatwią dzieciom zadanie, a piękne ilustracje Petera Reynoldsa na długi czas przykują je do lektury.

Lubię, gdy bohaterowie bajek są trochę niesforni. Mimo młodego wieku mają na siebie jakiś pomysł i uparcie go realizują. Taka postawa uczy odwagi i udowadnia, że z drobną pomocą wszystko możemy zdobyć.

Po Basi, która zawładnęła sercem Antosi w naszym domu zawitała Hania Humorek w sam raz dla mojej Michasi :). A ja osobiście bardzo polubiłam wydania w wielkich księgach a w tej znajdziemy książki Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem oraz Hania Humorek i wielki pech. Oczywiście nie zabraknie tu również ilustracji czarno-białych, które kocham w książkach dla starszych dzieci jak dla mnie mają swój urok i naprawdę są świetnym uzupełnieniem historii. Nie można też zapomnieć o dużej i czytelnej czcionce, która jest idealna dla dzieci które same zaczynają czytać.

W pierwszej książce Hania razem z przyjaciółmi ze szkoły rozpoczyna wakacje ale żeby nie były one nudne wpada na pomysł stworzenia Humorkowego, megabombowego i wcale nie nudnego planu na wakacje. A co to jest? Jest to sposób na nie nudne wakacje :) za każde wyzwanie 10 pkt, dodatkowe punkty za coś szalonego ale również punkty ujemne za tchórzostwo. A z końcem wakacji wszystko odliczyć i wtedy się, kto miał bombowe wakacje. Jak się okazuje Rysiek wyjeżdża na obóz cyrkowy a Julka na Borneo i Hania zostaje sama na miejscu. Na dodatek jak się okazało Hania zgubiła swój czarodziejski pierścień i już od początku wakacji wszystko szło nie tak. A jakby było mało rodzice też wyjeżdżają do dziadków a Hania wraz z bratem zostaje pod opieką Strasznej Ciotki. Jak Hania poradzi sobie z wizją przegranej we własnym konkursie na najlepsze wakacje?

W drugiej książce Hania Humorek i wielki pech to historia pewnej szczęśliwej monety, którą Hania dostała od Babci. Nie jest to taka zwykła moneta ale taka która pomaga w literowaniu, wspiera kontakty towarzyskie i jednym słowem Hania jest farciarą. Jednak tuz przed zawodami z literowania moneta zniknęła. Będziemy razem z Hanią poszukiwać zaginionej monety i dzięki temu przeżyjemy mnóstwo przygód. Hania jedzie z rodzicami do Waszyngtonu, zwiedziła muzeum, wykrzyczała się w Warczarni :) a także opiekuje się świnką , Jak widać bez szczęśliwej monety też może być wesoło,

Najzabawniejsza Hania na świecie wraca! Tym razem wraz ze Smrodkiem będzie musiała spędzić wakacje u… Strasznej Cioci. A co gorsza – zgubi szczęśliwą monetę, którą dostała od babci. Wszystko odwróci się do góry nogami. Czy dziewczynce uda się przywrócić porządek? W Wielkiej księdze psot znajdziesz tomy: Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem oraz Hania Humorek i wielki pech.

Jaka jest idealna książka dla dzieciaków, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z książkami? Bardzo duże litery, wygodne wydanie i przede wszystkim zabawne perypetie głównego bohatera, które wciągną każdego czytelnika. Dodajmy do tego jeszcze genialne rysunki Petera H. Reynoldsa, a wyjdzie nam mieszanka wybuchowa. Mieszankę tę zatytułowano "Wielka księga psot. Hania Humorek" i jestem przekonany, że bez reszty wciągnie każdego dzieciaka.

W tej seupermegaodlotowej książeczce spotkamy kilku bohaterów, których po prostu nie da się nie lubić. Hania Humorek, jej brat Smrodek, Mama i Tata Humorkowie, Julka Wróbel i jej rodzice, Pan Łopuch, Franek i inni, mniej ważni. Każdy z nich na pewno zapadanie nam w pamięć, a poczynania Hani Humorek, które wiążą się z każdą tą postacią będą źródłem fascynacji młodszych czytelników.

Kolejnym elementem, który powinien zainteresować młodszych czytelników tą powieścią jest to, że autorka nie bała się wpleść pomiędzy zabawne historie nieco codziennych problemów. Nieznośny brat, świnka uciekinierka i kilka innych, a na każdą z nich odnajdziemy odpowiedź zagłębiając się w kolejne strony "Wielkiej Księgi Psot Hani Humorek". Jeszcze fakt, że książkę przeczytamy w dwie godzinki powinien zmotywować dzieciaków do poznania historii Hani Humorek.

Książka bardzo mi się podobała. Opowiada o pewnej dziewczynce o imieniu Hania, która przeżywa wspaniałe przygody, mnie ta książka bardzo się podobała. Polecam.

Zabawne przygody Hani wciągnęły nie tylko dzieci, mnie również :)

Zabawne przygody Hani wciągnęły nie tylko dzieci, mnie również :)

• Rok 2016
  • Egz. recenzencki