O zespołach. 10 IDEI HBR

Okładka książki O zespołach. 10 IDEI HBR Kristin Behfar, L.J. Bourgeois III, Andy Boynton, Jeanne Brett, Diane Coutu, Kathleen M. Eisenhardt, Tamara J. Erickson, Bill Fischer, Bob Frisch, Lynda Gratton, Jean L. Kahwajy, Jon R. Katzenbach, Mary C. Kern, Jessica Lipnack, Ann Majchrzak, Arvind Malhotra, Bill Parcells, Douglas K. Smith, Jeffrey Stamps, Vanessa Urch Druskat, Steven B. Wolff
Okładka książki O zespołach. 10 IDEI HBR
Kristin BehfarL.J. Bourgeois III Wydawnictwo: Seria: Kolekcja 10 IDEI, seria 2 biznes, finanse
biznes, finanse
Kolekcja 10 IDEI, seria 2
HBR's 10 Must Reads On Teams
2014-07-25
2014-07-25
Zespól Tłumaczy Harvard Business Reviev Polska

Okładka książki O zarządzaniu ludźmi. 10 Idei HBR. Jean-Louis Barsoux, Max H. Bazerman, Marcus Buckingham, Clayton M. Christensen, Daniel Goleman, Jon R. Katzenbach, John P. Kotter, Jean-Francois Manzoni, Douglas K. Smith, W. Chan Kim
O zarządzaniu ... Jean-Louis Barsoux,...
Okładka książki Siła zespołów. Wpływ siły zespołowej na efektywność organizacji Jon R. Katzenbach, Dauglas K Smith
Siła zespołów.... Jon R. Katzenbach, ...

To kolejna pozycja po którą sięgnąłem w celach dydaktycznych. Tak jak tytuł informuje, książka zawiera 10 artykułów publikowanych na łamach HBR odnośnie zespołów, pracy zespołowej. Głównie chodzi tutaj o prace zespołową, zwiększanie efektywności pracy zespołowej w kontekście biznesowym lub organizacyjnym. Jednak zastosowanie niektórych pomysłów teorii na pewno może przynosić pozytywne efekty chociażby w sportach drużynowych, niekoniecznie profesjonalnych.
Początek książki bardzo mnie zaintrygował. Opisano badanie przeprowadzone w różnych organizacja. Polegało ono na obserwowaniu i analizowaniu zachowania pracowników. Celem badania było ustalenie nawyków, rytuałów, schematów zachowań które pozytywnie wpływają na efektywność pracy zespołowej. Wbrew pozorom okazuje się, że wspólne przerwy na kawę czy lunch mają dobry wpływ na zwiększenie efektywności pracy zespołowej. Zespoły o najniższej wydajności mało spędzały wspólnego czasu, siedziała pozamykana w biurach i tylko sporadycznie komunikowała. Im mnie interakcji, tym mniejsza wydajność zespołu. Ważne jest to jaki przykład daje szefostwo, jak często spotyka, rozmawia z członkami poszczególnych zespołów.
Wielkość zespołu ma ogromne znaczenie i jeden z artykułów jest temu poświęcony. 7-8 członków na jeden zespół to maksimum. Ilość kanałów komunikacyjnych i wymiany informacji rośnie eksponencjalnie z każdym dodatkowym członkiem zespołu. Przy zespole 10 osobowym optymalna komunikacja, wymiana informacji wydaje się być niemożliwa.
Kolejny z artykułów opisuje różnice między "grupą roboczą" oraz "zespołem". Okazuje się, że są różnice. Oba formaty mają swoje plusy i minusy, dobrze jest je zrozumieć. Zespół lub też grupa robocza może mieć zastosowanie w różnych sytuacjach. Ważne aby wiedzieć w jakich.
Jeden z artykułów poświęcony był emocjom, inteligencji emocjonalnej całego zespołu. Okazuje się, że zespoły z niskim zespołowym ilorazem inteligencji emocjonalnej odnoszą mniejsze sukcesy, niż zespoły w których obecna jest empatia, otwarta komunikacja.
Wielkie wrażenie zrobiło na mnie badanie dotyczące czynników wpływających na polepszenie czy też pogorszenie pracy zespołowej. Była mowa w tym badaniu o pozytywnych katalizatorach, czy też negatywnych toksynach, które albo zwiększają motywację lub też zmniejszają ją.
Fascynujący artykuł dotyczył zespołów składających się z wirtuozów. Zarządzanie takim zespołem jest wyjątkowym wyzwaniem. Albo z góry skazany jest taki zespół na porażkę, albo na wielki sukces.
Praca w zespołach zróżnicowanych kulturowo niesie za sobą czasem dość specyficzne wyzwania. Na podstawie kilku interesujących przykładów autor jednego z artykułów świetnie opisał jak można kształtować pracą zespołów wielokulturowych. Rady nie tylko odnosiły się do szefów zespołów ale również członków.
Ostatni artykuł dotyczył zespołów menadżerskich, zarządów firm, rad nadzorczych. Konflikty czy też nieefektywna praca w tego rodzaju zespołach ma negatywny wpływ na całą organizację.
Bardzo dobra pozycja o zespołach. Myślę, że nawet w przyszłości powrócę do tej pozycji aby odświeżyć sobie wiedzę.

• ZARZĄDZANIE LUDZMI
  • Branding/ Marketing