Adaptacyjność polskich przedsiębiorstw w warunkach transformacji systemowej

Wydawnictwo: Elipsa
biznes, finanse

Przedmiotem niniejszej pracy jest identyfikacja podstawowych szans i zagrożeń oraz nadziei i obaw pojawiających się na drodze polskich przedsiębiorstw w postępujących procesach globalizacji, przedsiębiorstw poddanych restrukturyzacji i prywatyzacji. Przedmiotem rozważań są także problemy konkurencyjności polskich przedsiębiorstw oraz ich zachowania I strategiczne, które mają wpływ na ich adaptacyjność w nowych warunkach gospodarowania.
W tym celu sformułowano następujące tezy, które zweryfikowano w konfrontacji z rezultatami badań różnych ośrodków naukowych i instytucji państwowych:
Uczestnictwo w procesie globalizacji jest jedną z "dźwigni" przy
spieszonego rozwoju i szybszej adaptacyjności polskich przedsiębiorstw do nowych warunków gospodarowania.
Istnieją czynniki, które wpływają (negatywnie i pozytywnie) na przebieg i rezultaty dokonywanych zmian restrukturyzowanych przedsiębiorstw.
Jest możliwe ujęcie owych czynników w usystematyzowaną grupę
zagadnień stanowiących podstawę dla precyzowania wniosków dla
praktyki gospodarczej.
Konkurencja (krajowa i zagraniczna) wymusza procesy dostosowawcze i innowacyjne w przedsiębiorstwach.
Prywatyzacja przedsiębiorstw państwowych wpływa zdecydowanie
na zmianę ich zachowań strategicznych. Praca ma teoretyczno-empiryczny charakter. Charakter zamierzonych celów badawczych stworzył konieczność sięgnięcia do różnorodnych źródeł literaturowych. Analiza dorobku piśmienniczego, dotyczącego osiągnięć nauki w dziedzinie adaptacyjności polskich przedsiębiorstw do warunków gospodarki rynkowej, objęła publikacje krajowe i zagraniczne.

źródło opisu: www.ksiegarnia-ekonomiczna.com.pl