Rachunkowość finansowa. Materiały pomocnicze do wykładów i ćwiczeń

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu
biznes, finanse

Książka została przygotowana przez zespół pracowników Katedry Rachunkowości Akademii Ekonomicznej w Poznaniu dla studentów studiów dziennych, wieczorowych i zaocznych jako materiał pomocniczy do przedmiotu „Rachunkowość finansowa". Może być też wykorzystany przez słuchaczy podyplomowych studiów z zakresu rachunkowości. Praca stanowi zbiór różnorodnych zadań, przybliżających wszystkie tematy...

Praca stanowi zbiór różnorodnych zadań, przybliżających wszystkie tematy objęte programem nauczania rachunkowości. Zawiera ona zadania cząstkowe, problemowe i całościowe o różnym stopniu trudności. Umożliwia to dokonywanie wyboru realizowanego materiału zgodnie z założeniami programowymi, wymiarem czasowym czy stopniem zaawansowania słuchaczy. Zadania powinny być rozwiązywane zarówno w trakcie ćwiczeń, jak i samodzielnie przez studentów jako prace domowe, co stanowi bardzo ważny element aktywnej nauki przedmiotu.

Rozwiązywanie i analizowanie zadań zamieszczonych w opracowaniu stwarza możliwość głębszego zrozumienia całego systemu rachunkowości, jego logiki i sposobu funkcjonowania w praktyce. Dzięki temu studenci zyskują również solidne podstawy do studiowania wielu przedmiotów, bazujących na rachunkowości finansowej, takich jak: rachunkowość zarządcza, rachunkowość podatkowa, analiza finansowa, rewizja finansowa, bilansoznawstwo, rachunkowość bankowa czy ubezpieczeniowa.

Ujęcie zagadnień omawianych w pracy jest zgodne z obowiązującym prawem bilansowym i podatkowym, a w szczególności z podstawowym aktem prawnym, regulującym zasady rachunkowości w Polsce, jakim jest ustawa z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości, z późniejszymi zmianami2. W zadaniach stosuje się aktualne definicje i klasyfikacje aktywów, pasywów, kosztów i przychodów, a także rozwiązania w zakresie wyceny aktywów i pasywów i ustalania wyniku finansowego oraz aktualny układ sprawozdania finansowego jednostki.

W obecnym, siódmym wydaniu, w końcowej części pracy, dodano rozwiązania wybranych zadań. W przypadku niektórych zadań są to rozwiązania pełne, zawierające dekretację operacji gospodarczych. Rozwiązania innych zadań zostały ograniczone do podania sum kontrolnych.

źródło opisu: poczytaj.pl