Cuda z Jasnej Góry

religia
Wydawnictwo M
2014-01-01
2014-01-01

"Każdy człowiek, nawet niewierzący, doświadcza momentów, w których dusza wznosi się ku górze w mimowolnym modlitewnym porywie" [1]

Jasna Góra - Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski.

Zespół klasztorny Zakonu Paulinów w Częstochowie. Miejsce szczególne kultu maryjnego i centrum pielgrzymek w Polsce. To tu znajduje się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (Czarna Madonna) - ikona, typ hodigitria. Autor owego obrazu jest nieznany - choć przypisuje się jego autorstwo św. Łukaszowi Ewangeliście, oraz że został namalowany na desce ze stołu gdzie jadała św. Rodzina, jego data powstania jest ciągle w sferze domysłów - może to być VI-VII w. lub XIII-XIV.
Jasna Góra i obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest miejscem wielu pielgrzymek - pierwszy dokument w który mówi nam o pielgrzymce na Jasną Górę pochodzi z 1429 roku. Obecnie prowadzi tam ok. 60 szlaków pielgrzymkowych, gdzie najdłuższa ma do przebycia 620 kilometrów to pielgrzymka koszalińsko-kołobrzeska. Jasna Góra to nie tylko miejsce pielgrzymek, ale również miejsce cudów które dzieją się tam od wieków po dzień dzisiejszy, a wszystkie są zapisywane w specjalnej księdze.

"Jasna Góra to miejsce, w którym legenda przeplata się z historią, wiara i nadzieja z problemami życia codziennego. Co roku do sanktuarium pielgrzymują ludzie z całego świata, prosząc o cud i dziękując za otrzymane łaski. Swoje problemy i nadzieje zawierzają tej, która wszystkie wydarzenia z życia swojego Syna nosiła w swoim serce." [2]

Książka "Cuda z Jasnej Góry" to wspaniałe kompendium wiedzy na temat Jasnej Góry i cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Znajdziemy tu między innymi krótkie historie: kim była Maryja oraz jak rozwijał się kult maryjny, dowiemy się czczeniu obrazów świętych, jaka była do tego droga i o tym że nie czcimy obrazu ale jego pierwowzór czyli osobę którą przedstawia obraz. Dowiemy się również szczegółów o samym obrazie: autor, jego powstanie oraz jego historię jak przywędrował na Jasną Górę i skąd wzięły się cięte rysy dwie, oraz poznamy historię sukien Matki Bożej. Autorka prezentuje nam również historię Zakonu Paulinów i skąd wzięli się w Polsce, oraz poznamy Jasną Górę jako miejsce pielgrzymek (w 1932 roku pierwsza pielgrzymka wyruszyła z Warszawy - było to 32 osoby) i cudów które tam się dokonywały.

Już sam tytuł książki mówi nam o czym dokładniej i dogłębniej będzie dotyczyła jej treść - o cudach, które miały miejsce na Jasnej Górze przed Obrazem Czarnej Madonny. To do Niej ludzie zwracali się ze swoimi kłopotami i sprawami beznadziejnymi, to tu do Niej szli prosić o łaskę uzdrowienia (o kulach, na wózkach, niewidomi). Ale nie tylko przed obrazem dokonywały się cuda, także w domach, innych państwach, różnych miastach i wsiach, podczas peregrynacji kopii Obrazu - ludzka modlitwa i wiara płynęła do Matki Bożej Częstochowskiej, a ta słuchała jak Matka słucha swoich dzieci. Za jej przyczyną dokonało się wiele cudów (pierwszy datowany jest na rok 1392 - uzdrowienie malarza Jana Wężyka),wskrzeszenia (kroniki na Jasnej Górze przedstawiają 33 wskrzeszenia),oraz proszono o ratunek dla dusz cierpiących w czyśćcu (kroniki notują ok. 32 takie przypadki),oraz cuda które dokonywały się za pośrednictwem przedmiotów związanych z Jasną Górą, cudach narodzin i nawróceń.
W książce przeczytamy o wybranych cudach dawnych i współczesnych, poznamy także definicje cudu, oraz jak Kościół uznaje cuda. Na końcu książki mamy kalendarium, oraz Litanię i Nowennę do Matki Boskiej Częstochowskiej.

Czytając tę książkę miałam momentami wrażenie że serce mi trzepocze, to niesamowite uczucie czytać o tych wszystkich cudach. Język jest prosty, nie ma żadnych trudnych zawiłości językowych, dzięki temu każdy może sięgnąć po tę książkę. Autorka na zaledwie 148 stronach przedstawiła nam w sposób prosty i ciekawy historię Jasnej Góry i Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, oraz cuda które dzieją się za jego przyczyną. Czy Wam polecam tę książkę? - oczywiście że tak, i to nie tylko osobom zainteresowanym ale każdemu.

"O pani moja, Maryjo święta, moją duszę i moje ciało powierza Tobie, Twojej błogosławionej opiece i szczególnej obronie oraz mocy Twego miłosierdzia, dziś i każdego dnia i w godzinę mojej śmierci. Wszystka nadziejo moja, Tobie polecam wszystkie moje trudności i biedy, życie i kres mego życia, aby przez Twoje święte orędownictwo i prze Twoje zasługi moje uczynki były prostowane i porządkowane według Twojej i Twego przenajświętszego Suna woli, a mojej potrzeby" [3]
Jedna z modlitw do Czarnej Madonny z XVI w.

[1] Beata Legutko "Cuda z Jasnej Góry" Wydawnictwo M, 2014, str. 117
[2] tamże str. 24
[3] tamże str. 41-42

Jasna Góra - Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej - Królowej Polski.

Kto chociaż raz brał udział w pielgrzymce na Jasną Górę ten wie, że kończy się ona spotkaniem w Kaplicy Cudownego Obrazu z Matką Bożą, Czarną Madonną opiekunką naszego narodu. Pot, wielkie zmęczenie, odciski na stopach, nic nie jest w stanie powstrzymać pielgrzyma, który potrafi przejść pieszo nawet kilkaset kilometrów, pragnąc dotrzeć do tego świętego miejsca.

Moment, w którym stajemy przed obrazem w kaplicy, w tym historycznym miejscu, zapada w pamięć na zawsze. Klasztor przetrwał wiele wojen, rabunków i konfliktów. Podobnie było z obrazem, który zmieniał się pod upływem czasu i ludzi, którzy pracowali nad tym, aby jego świetność i piękno trwały pokolenia.

Książka Beaty Legutko opisuje historię obrazu oraz jego kultu. Autorka opowiada w jaki sposób Madonna jest otaczana czcią i czy w ogóle można modlić się do obrazu. Opowiada także o Zakonie Paulinów i klasztorze jasnogórskim, o legendach związanych z tym miejscem i wspaniałej historii. Część lektury poświęcona jest świadectwu cudów oraz zwyczaju składania wotów. Znajdziemy także kilka wybranych cudów, zarówno tych z przeszłości, jak i bardziej współczesnych. Publikacje kończą modlitwy dziękczynne, a także definicje związane z cudem i rozdział o tym jak Kościół postrzega to zjawisko.

Pisarka tworząc publikację korzystała z źródeł współczesnych (Lewis, Jan Paweł II, Baron, Pietras itd.),ale także i starszej literatury tj. Kroniki Długosza, co sprawia że książka jest wiarygodna. To autentyczne świadectwo wiary. Polecam każdemu kogo interesują cuda jasnogórskiej Matki, ale również czytelnikom interesującym się historią.

źródło: Sekrety Literatury

Moment, w...

Książka bardzo fajnie napisana. Dowiedziałam się kilka bardzo ciekawych rzeczy.

Książka bardzo fajnie napisana. Dowiedziałam się kilka bardzo ciekawych rzeczy.

• Chrześcijaństwo/katolicyzm
  • 2015