Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa

Okładka książki Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa
Simon Baron-Cohen Wydawnictwo: Smak Słowa Seria: Mistrzowie Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Mistrzowie Psychologii
Tytuł oryginału:
The Science of Evil: On Empathy and the Origins of Cruelty
Wydawnictwo:
Smak Słowa
Data wydania:
2014-05-05
Data 1. wyd. pol.:
2014-05-05
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362122677
Tłumacz:
Agnieszka Nowak
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki LEGO® w terapii autyzmu Daniel B. LeGoff, Simon Baron-Cohen, Gina Gómez de la Cuesta, G.W. Krauss
Ocena 0,0
LEGO® w terapi... Daniel B. LeGoff, S...
Okładka książki Jak uczyć dzieci z autyzmem czytania umysłu. Zeszyt ćwiczeń dla nauczycieli i rodziców Simon Baron-Cohen, Julie Hadwin, Patricia Howlin
Ocena 8,3
Jak uczyć dzie... Simon Baron-Cohen, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
246 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
388
138

Na półkach:

Dlaczego niektórzy ludzie bywają źli, a niektórzy są źli?
Odpowiedzi na te pytania ludzkość szuka od zawsze, żyjąc równocześnie w ciągłym strachu i fascynacji „złymi”. Bezskutecznie odpowiedzi poszukują religia i psychologia. W książce „Teoria zła” próbę rozwiązania zagadki podejmuje Simon Baron-Cohen – psycholog i wieloletni badacz autyzmu. Autor podaje tezę o źródle zła leżące w braku empatii, która jest niczym innym jak zdolnością odczuwania stanów psychicznych innych osób.

Na świadome odczuwanie empatii składają się wg autora trzy elementy: prawidłowe działanie odpowiednich struktur mózgu, obciążenie genetyczne oraz zmagazynowane we wczesnym dzieciństwie pokłady miłości i czułości jakie otrzymaliśmy od rodziców. Tę nabytą bazę autor nazywa garncem złota. Garniec zapełnia się w czasie spokojnego i pełnego miłości dzieciństwa, a pozostaje pusty kiedy dziecko zostaje osierocone lub skrzywdzone przez najbliższych. Ludzie z pełnym garncem złota są pełni empatii, natomiast ci z pustym mają problemy z interpretacją uczuć i zachowań innych osób.

Niestety garniec złota – w pełni zależny od działań rodziców - jest tylko jednym z elementów mających wpływ na poziom empatii. Pozostają jeszcze elementy fizjologiczne czyli prawidłowe działanie mózgu i geny. Kiedy szwankuje jeden z elementów całość sypie się jak układanka domek z kart, a odczuwanie emocji płynących z zewnątrz jest zakłócone lub wręcz niemożliwe. Według przedstawionej przez autora skali, poziom empatii waha się od zera do sześciu. Osoby z zerowym poziomem empatii nie są w stanie odczytać uczuć i subtelnych zachowań innych ludzi – co ciekawe poziom zero może być zarówno negatywny jak i pozytywny. Osobowość w wydaniu zeronegatywnym to np. osobowość psychopatyczna, a w wydaniu zeropozytywnym to osobowość autystyczna.

To trudna i smutna książka. Trudna bo przyjęcie informacji o źródle zła w naszej głowie nie jest łatwe. Świadomość, że zależymy od struktury naszych mózgów i od sprawności działania neuronów jest przykra. Zło okazuje się banałem fizjologicznym. Smutne jest jednak to że sami – częściowo - ten banał tworzymy, chociażby dając dzieciom garniec pusty lub pełen złota. Przerażająca jest łatwość zburzenia równowagi w naszych głowach przez innych ludzi, stres czy chorobę.

Pomijając aspekty społeczne czy zdrowotne w jak odmienny sposób należałoby spojrzeć na bohaterów literackich jak Jekyll i Mr Hyde, czy za postępowanie Makbeta odpowiadają jego zwoje mózgowe?

Informacje zawarte w książce przyjmuję do wiadomości, ale nie do świadomości.

Dlaczego niektórzy ludzie bywają źli, a niektórzy są źli?
Odpowiedzi na te pytania ludzkość szuka od zawsze, żyjąc równocześnie w ciągłym strachu i fascynacji „złymi”. Bezskutecznie odpowiedzi poszukują religia i psychologia. W książce „Teoria zła” próbę rozwiązania zagadki podejmuje Simon Baron-Cohen – psycholog i wieloletni badacz autyzmu. Autor podaje tezę o źródle...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    607
  • Przeczytane
    307
  • Posiadam
    87
  • Psychologia
    24
  • Teraz czytam
    23
  • Chcę w prezencie
    7
  • 2019
    7
  • Popularnonaukowe
    6
  • E-book
    6
  • Do kupienia
    4

Cytaty

Więcej
Simon Baron-Cohen Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa Zobacz więcej
Simon Baron-Cohen Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa Zobacz więcej
Simon Baron-Cohen Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także