Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 - 1955.

Okładka książki Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 - 1955. Adam Rusek
Okładka książki Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 - 1955.
Adam Rusek Wydawnictwo: Ossolineum komiksy
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
komiksy
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370097691
Tagi:
komiks historia komiksu druga wojna światowa
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty komiksowe #37: Horror Artur Biernacki, Michał Błażejczyk, Mar Bogdanis, Dawid Bordewicz, Paweł Chmielewski, Michał Czajkowski, Kamil Dukiewicz, Daniel Gizicki, Dominika Gracz-Moskwa, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Tomasz Kontny, Marta Kostecka, Daniel Koziarski, Piotr Marzec, Tomasz Niewiadomski, Unka Odya, Marcin Ponomarew, Tomáš Prokupek, Artur Ruducha, Adam Rusek, Marcin Rustecki, Antoni Serkowski, Anna Maria Sutkowska, Adam Święcki, Piotr Szulc, Jerzy Szyłak, Michał Traczyk, Marek Turek, Anna Turkiewicz, Grzegorz Wawrzyńczak, Karol Weber, Anna Wieszczyk, Dennis Wojda, Przemysław Zawrotny, Zvyrke, anka.marja, xuh
Ocena 0,0
Zeszyty komiks... Artur Biernacki, Mi...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #35 Papcio Chmiel Dawid Bordewicz, Michał Czajkowski, Jarosław Ejsymont, Michał Gasewicz, Dominika Gracz-Moskwa, Wojciech Jama, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Marek Jeziński, Leszek Kaczanowski, Damian Kaja, Rafał Kołsut, Marcin Lisiecki, Grzegorz Niemiec, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Paweł Piechnik, Tomáš Prokůpek, Michał Romański, Adam Rusek, Tomasz Soroka, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Jarosław Wojtasiński, Przemysław Zawrotny
Ocena 8,0
Zeszyty Komiks... Dawid Bordewicz, Mi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
331
303

Na półkach: ,

O tym, że historia komiksu w Polsce jest znacznie starsza niż dzieje PRL, wie jedynie grupka specjalistów i miłośników gatunku, do których sam osobiście nie należę. Książka Adama Ruska „Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 – 1955” to jedna z niewielu pozycji wypełniających lukę w wiedzy na ten temat. Autor, pracownik Biblioteki Narodowej w Warszawie, jest znawcą tematu. „Od rozrywki…” to jego trzecia książka poświęcona polskiemu komiksowi, a druga opisująca chronologicznie jego dzieje. Poprzednia dotyczyła czasów międzywojennej Polski i obrazkowych opowieści, jakie drukowane były w ówczesnej prasie – zarówno popularnej, jak i całkiem poważnej, a także komiksów wydawanych jako osobne publikacje.
Tamta historia kończyła się w momencie wybuchu Drugiej Wojny, natomiast ta jest dalszym ciągiem opowieści. Polski komiks bowiem trwał i rozwijał się mimo likwidacji przez okupantów wolnego rynku wydawniczego. Nie w kraju jednak, a na emigracji. Historyjki obrazkowe były drukowane przede wszystkim w tytułach prasowych, jakie wydawano w polskich ośrodkach na całym świecie.

Tematyka dotyczyła, rzecz jasna, najczęściej wojny. Były komiksy o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, były o Polakach w sowieckich łagrach. Najsłynniejszy polski komiksowy bohater to Walenty Pompka. Historyjki z jego przygodami były drukowane w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. W dodatku, jako jedyny czysto polski heros (warszawiak z Powiśla),Walenty Pompka doczekał się dwujęzycznego, polsko-angielskiego wydania jako samodzielny zeszyt. Komiksy były drukowane także w oficjalnym obiegu Generalnego Gubernatorstwa, choć podejmowana w nich tematyka i jej zoologicznie antysemickie ujęcie zapewne wielu osobom zjeżyłoby włos na głowie.
Książka Adama Ruska obejmuje także czasy po zakończeniu wojny. Wbrew obiegowej opinii polska prasa w pierwszych latach pod rządami komunistów nie była wcale komiksową pustynią. W ówczesnych gazetach bowiem drukowano często kilkuobrazkowe historyjki.
Zmieniła się także ich tematyka, a w roli czarnych charakterów obsadzano Amerykanów. Wyśmiewano również same komiksy, tylko te zza oceanu. Na ogół były to ideologiczne opowiastki dla dzieci, niekiedy jednak podejmowano w taki sposób i tematy poważniejsze. Przykładem złośliwe wyszydzenie przez pismo „Świat” ucieczki prezesa PSL Stanisława Mikołajczyka. Wszystko to działo się jeszcze przed pojawieniem się pierwszej słynnej peerelowskiej serii: przygód Tytusa, Romka i A’ Tomka.

„Od rozrywki do ideowego zaangażowania”, jak również wcześniejsze książka Ruska to pozycje warte polecenia każdemu, kto najnowsze dzieje Polski chciałby poznać nie tylko przez pryzmat wielkich wydarzeń i wielkiej polityki.

O tym, że historia komiksu w Polsce jest znacznie starsza niż dzieje PRL, wie jedynie grupka specjalistów i miłośników gatunku, do których sam osobiście nie należę. Książka Adama Ruska „Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 – 1955” to jedna z niewielu pozycji wypełniających lukę w wiedzy na ten temat. Autor, pracownik...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Przeczytane
    3
  • Historia
    1
  • Posiadam
    1
  • Komiks
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 40 Posiadam
    1
  • Chcę dać w prezencie
    1
  • Wiedza o literaturze/ media/ sztuka
    1
  • Humanistyka i nauka
    1

Cytaty

Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Thorgal Saga: Wendigo. Tom 02 Fred Duval, Corentin Rouge
Ocena 7,0
Thorgal Saga: ... Fred Duval, Corenti...

Przeczytaj także