Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 - 1955.

Wydawnictwo: Biblioteka Narodowa
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
komiksy
Koval

Książkowego wydanie rozprawy doktorskiej Adama Ruska pt. Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939-1955. Adam Rusek jest absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (1977). W 2010 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych (w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) na podstawie pracy: Od rozrywki do...

Adam Rusek jest absolwentem Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (1977). W 2010 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych (w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego) na podstawie pracy: Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1945-1955. Od 1979 r. w Zakładzie (następnie Pracowni) Bibliotekoznawstwa IKiCz. Zajmuje się problematyką z zakresu funkcjonowania bibliotek publicznych, zawodu bibliotekarza oraz kultury popularnej (dziejów publikacji komiksowych w Polsce).

źródło opisu: www.bn.org.pl

źródło okładki: www.bn.org.pl

Koval | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

O tym, że historia komiksu w Polsce jest znacznie starsza niż dzieje PRL, wie jedynie grupka specjalistów i miłośników gatunku, do których sam osobiście nie należę. Książka Adama Ruska „Od rozrywki do ideowego zaangażowania. Komiksowa rzeczywistość w Polsce w latach 1939 – 1955” to jedna z niewielu pozycji wypełniających lukę w wiedzy na ten temat. Autor, pracownik Biblioteki Narodowej w Warszawie, jest znawcą tematu. „Od rozrywki…” to jego trzecia książka poświęcona polskiemu komiksowi, a druga opisująca chronologicznie jego dzieje. Poprzednia dotyczyła czasów międzywojennej Polski i obrazkowych opowieści, jakie drukowane były w ówczesnej prasie – zarówno popularnej, jak i całkiem poważnej, a także komiksów wydawanych jako osobne publikacje.
Tamta historia kończyła się w momencie wybuchu Drugiej Wojny, natomiast ta jest dalszym ciągiem opowieści. Polski komiks bowiem trwał i rozwijał się mimo likwidacji przez okupantów wolnego rynku wydawniczego. Nie w kraju jednak, a na...

Orchaid | 2014-08-21