PostgreSQL. Wydanie II

Wydawnictwo: Helion
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Jeśli baza danych, to tylko z PostgreSQL!Poznaj jeden z najpopularniejszych systemów baz danychNaucz się praktycznie wykorzystywać oferowane przezeń możliwościDowiedz się, jak tworzyć bazy danych i zarządzać nimi za pomocą bezpłatnych narzędziPostgreSQL jest jednym z najbardziej popularnych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. To bezpłatne oprogramowanie jest rozwijane i wykorzystywane przez użytkowników na całym świecie. Cieszy się wsparciem dużych przedsiębiorstw tworzących rozwiązania bazodanowe i znajduje zastosowanie zarówno w przypadku niewielkich inicjatyw prywatnych, jak i poważnych środowisk komercyjnych. Doceniane za swoje możliwości, stabilność i wydajność działania oraz zgodność ze standardami, stanowi także podstawę nauczania teorii i praktyki w dziedzinie nowoczesnych systemów baz danych na wielu najbardziej prestiżowych uczelniach technicznych.PostgreSQL jest niewątpliwie systemem, który musisz poznać, gdy planujesz rozpocząć karierę administratora baz danych, wybierasz taką specjalizację na studiach informatycznych lub po prostu chcesz zorientować się, na czym polega praca z relacyjnymi bazami danych w praktyce na przykładzie stale rozwijanego, popularnego środowiska. Dobrze będzie skorzystać przy tym z książki "PostgreSQL. Wydanie II". Prezentuje ona całą niezbędną teorię, stojącą za działaniem nowoczesnych baz danych, oraz strukturę i sposób korzystania z języka SQL. Znajdziesz w niej także zagadnienia związane z tworzeniem i używaniem bazy pracującej w oparciu o system PostgreSQL oraz budowaniem aplikacji bazodanowych.* Podstawy teoretyczne relacyjnego modelu bazy danych* Struktura, możliwości i zastosowanie języka SQL* Przegląd poleceń języka SQL* Instalacja bazy danych PostgreSQL i zarządzanie nią* Metody dostępu do danych przechowywanych w bazie* Tworzenie aplikacji bazodanowych* Korzystanie z języków proceduralnych* Przechowywanie różnych rodzajów danych w bazie PostgreSQLPostaw na bezpłatne rozwiązania. Postaw na PostgreSQL!

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Wydawnictwo Helion

ziombel | 2018-12-31
Na półkach: Przeczytane, Informatyka
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Książka pełni raczej rolę leksykonu kieszonkowego dotyczącego bazy PostgreSQL. Jako leksykon sprawdza się dobrze (są tutaj opisane operatory, typy danych, słowa kluczowe, najważniejsze funkcje, tablice systemowe itd).

Według mnie cały rozdział dotyczący interfejsów dostępowych do bazy danych jest zbędny. Pokazane jest tam kilka przestarzałych technologii z setek możliwych obecnie bibliotek i języków programowania.

Książkę mogę polecić, ale z uwzględnieniem, że nadaje się ona głównie jako leksykon kieszonkowy zamiast wprowadzenia do PostgreSQL. Warto mieć jakąś wiedzę na temat SQL i innej bazy danych przed przeczytaniem tej książki.