PostgreSQL. Wydanie II

Okładka książki PostgreSQL. Wydanie II
Zdzisław Dybikowski Wydawnictwo: Helion informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Helion

Książka na samym początku jest napisana językiem matematycznym. Dużo jest definicji, jednak się nie zniechęciłem i czytałem dalej. Później tekst był pisany w bardziej "komputerowy" sposób. Czyli bez wzorów, i był typowy slang informatyczny. Wydanie II jest niestety już dosyć stare. Wspomniany jest w niej Windows 9.x, którego prawie nikt nie stosuje. Też większą wagę autor przywiązuje Perlu niż Pythonowi. Na czas obecny byłoby odwrotnie. Polecam te pozycje tym, którzy chcą się zorientować co to jest PostgreSQL. Reszcie zalecam coś nowszego.

ps.
I wydanie było na początku XX wieku, aż się boję pomyśleć, jakie tam systemy musiały być opisywane. Prośba autora o wznowienie. Minęło prawie 20 lat od pierwszego wydania.

Książka pełni raczej rolę leksykonu kieszonkowego dotyczącego bazy PostgreSQL. Jako leksykon sprawdza się dobrze (są tutaj opisane operatory, typy danych, słowa kluczowe, najważniejsze funkcje, tablice systemowe itd).

Według mnie cały rozdział dotyczący interfejsów dostępowych do bazy danych jest zbędny. Pokazane jest tam kilka przestarzałych technologii z setek możliwych obecnie bibliotek i języków programowania.

Książkę mogę polecić, ale z uwzględnieniem, że nadaje się ona głównie jako leksykon kieszonkowy zamiast wprowadzenia do PostgreSQL. Warto mieć jakąś wiedzę na temat SQL i innej bazy danych przed przeczytaniem tej książki.

• Informatyczne
  • Informatyka