Wstęp do fizyki wysokich energii

Okładka książki Wstęp do fizyki wysokich energii Donald H. Perkins
Okładka książki Wstęp do fizyki wysokich energii
Donald H. Perkins Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
426 str. 7 godz. 6 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Introduction to High Energy Physics
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2004-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2004-01-01
Liczba stron:
426
Czas czytania
7 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301142469
Tłumacz:
Piotr Rączka
Tagi:
fizyka cząstki elementarne
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
70
25

Na półkach: , ,

Już z pierwszych dwóch rozdziałów widać, że autor jest doświadczalnikiem i niektóre pojęcia teoretyczne tłumaczy dość dziwnie. Rozumowanie, rozdział 2, prowadzące do potencjału Yukawy mimo, że jego autor dostał za to Nobla należy do rozumowań bardzo kontrowersyjnych. Perkins, moim zdaniem, niepotrzebnie jeszcze użył równania falowego dla fal elektromagnetycznych jako argumentu na poparcie idei. Problem w tym, że potencjał opisujący te fale to potencjał wektorowy i tylko jego da się skwantować na swobodne bezmasowe fotony, jego źródłem są prądy, a nie statyczne ładunki. Potencjału skalarnego nie da się skwantować i wchodzi on do hamiltonianu pola tylko jako energia potencjalna. O wiele ostrożniejsze argumenty podaje np. Theo Meyer-Kuckuk w swojej książce Fizyka jądrowa. Z kolei zrozumienie czym jest propagator w moim przekonaniu jest możliwe tylko w oparciu o funkcje Greena. Inaczej zostanie to odebrane tylko jako puste hasło. Diagramy Feynmana można zrozumieć dobrze tylko jako element I i II rzędu rachunku zaburzeń przy iteracyjnej metodzie rozwiązywania równań kwantowych np. równania Diraca. Tu przydałaby się teoria macierzy S przynajmniej 9 rozdział Schiffa - Mechanika Kwantowa lub rozdziały 6-8 Bjorkena Drella Relatywistyczna Teoria Kwantów. To chyba nie są podstawy mechaniki kwantowej. Reasumując może paradoksalnie studentom czyta się tę książkę łatwiej, ale Ja mam mieszane uczucia. Książkę nabyłem jako narzędzie do zaktualizowania mojej wiedzy z zakresu doświadczalnej fizyki cząstek elementarnych, jako przegląd nowych faktów co do których raczej nie ma już kontrowersji. Mam nadzieję, że po przeczytaniu dalszych rozdziałów moje wrażenie o książce będzie bardziej pozytywne.

Już z pierwszych dwóch rozdziałów widać, że autor jest doświadczalnikiem i niektóre pojęcia teoretyczne tłumaczy dość dziwnie. Rozumowanie, rozdział 2, prowadzące do potencjału Yukawy mimo, że jego autor dostał za to Nobla należy do rozumowań bardzo kontrowersyjnych. Perkins, moim zdaniem, niepotrzebnie jeszcze użył równania falowego dla fal elektromagnetycznych jako...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    4
  • Fizyka
    2
  • Ulubione
    1
  • Astronomia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wstęp do fizyki wysokich energii


Podobne książki

Przeczytaj także