Oświeceniowe tutti frutti. Maskarady – konwersacja – literatura

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
bachu

Oświeceniowe tutti frutti jest zbiorem dwunastu szkiców. Teksty odznaczają się różnorodnością: od zjawisk obyczajowych (Incognito oświeconych) przez zagadnienia życia literackiego („Bons mots” w świetle konwersacji [i „vice versa”]) – po zjawiska literackie (Ślady „żywiołu konwersacyjno-salonowego” w poezji Wojciecha Miera) czy zagadnienia z zakresu architektury i sztuki („Maskarady architektoniczne”, Pałace i oświeceni).
Oprócz różnorodności ważną cechę zbioru stanowi atrakcyjność omawianych zjawisk. Opisane fakty – z racji owej atrakcyjności – mogą zaciekawić nie tylko badaczy epoki, ale także przeciętnego czytelnika, który nie jest specjalistą w tym zakresie.
Postacią, która w jakimś sensie patronuje temu zbiorowi, jest Jan Potocki, genialny i ekscentryczny autor Rękopisu znalezionego w Saragossie, obecnie bardzo modny; tutaj ujęty z różnych, interesujących perspektyw.
Całość napisana została stylem lekkim, a zarazem barwnym.
Można powiedzieć o prezentowanym zbiorze, że z konsekwencją realizuje ulubioną ideę oświeceniowych literatów, mianowicie „uczyć – bawiąc”.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2009

źródło okładki: https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/1230

Gabrielle | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, XVIII wiek

Wspaniały zbiór szkiców dla każdego, kto na własnej skórze chciałby poczuć klimat XVIII wieku, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o ówczesnej literaturze i stylu życia.
Więcej: http://lareinederetro.blogspot.com/2013/11/oswieceniowe-tutti-frutti.html

RomantiquePam | 2017-03-21
Kasia Moszumańska | 2017-01-03