Zgłosuj na książki roku 2017

Chrześcijańska literatura łacińska

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Alfa - Teologia dla wszystkich". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
La litterature latine chretienne
Amused

Często i chętnie powołujemy się na naszą przynależność do dziedzictwa chrześcijaństwa łacińskiego. Nietrudno jednak dostrzec, że wiedza na temat literatury wczesnochrześcijańskiej ogranicza się do powszechnie znanych ogólników. Praca J. Fontaina jest próbą przedstawienia pełnego dorobku teologów, apologetów i myślicieli wczesno-chrześcijańskich od II do VIII w. po Chr. Prezentowane dzieło łączy walory syntezy historyczno-literackiej z przejrzystą formą wykładu.

źródło opisu: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos

źródło okładki: http://www.biblos.pl/

Zgodnie z tytułem książka Jacques'a Fontaine'a stanowi rys historyczny, ogólny zarys dziejów chrześcijańskiego piśmiennictwa w języku łacińskim od jego początków w Afryce Północnej po VII- i VIII-wieczną literaturę kręgu insularnego. Można się wprawdzie zastanawiać, czy cezura kończąca nie została umiejscowiona trochę za późno (albo dużo za wcześnie, gdyby chcieć omawiać całą literaturę średniowieczną!), niemniej dobrze, że Autor nie zatrzymał się na roku 476. Późny antyk wszakże bynajmniej nie kończy się na tej dacie.

Ujęcie chronologiczne pozwala na uchwycenie rozwoju i kluczowych przemian w twórczości zachodnich autorów chrześcijańskich. Pomijając najwybitniejsze postacie Ojców (Ambroży, Hieronim, Augustyn), Fontaine konstruuje rozdziały wokół "pokoleń": mamy więc pokolenie Tertuliana, Cypriana, czy Laktancjusza. Układ całkiem sensowny, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że całość książki stanowi istotnie wprowadzenie w ten niezwykle obszerny temat. Jako taka "Chrześcijańska...

| 2015-08-03
Amused | 2013-03-28