0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Fizjologia starzenia się Dla współczesnych społeczeństw młodość, zdrowie, piękna sylwetka ciała to wartości fundamentalne. Coraz liczniejsze pokolenia osób starszych postrzegane są jako zagrożenie, a proces starzenia się jako dramat osobisty i niewygodny problem społeczny. Tymczasem radość z przeżywania podeszłego wieku powinna być taka sama, jak szczęście we wcześniejszych okresach...

Fizjologia starzenia się

Dla współczesnych społeczeństw młodość, zdrowie, piękna sylwetka ciała to wartości fundamentalne. Coraz liczniejsze pokolenia osób starszych postrzegane są jako zagrożenie, a proces starzenia się jako dramat osobisty i niewygodny problem społeczny. Tymczasem radość z przeżywania podeszłego wieku powinna być taka sama, jak szczęście we wcześniejszych okresach życia, chociaż zgodnie z prawami natury, wraz z upływającym czasem, w ciele człowieka zachodzą procesy inwolucyjne, powodujące postępującą niewydolność całego ustroju [...].

(Z Przedmowy)

Pierwsza i jedyna na polskim rynku wydawniczym publikacja, w której autorzy przekazują aktualną wiedzę na temat procesów inwolucyjnych i przedstawiają starość jako naturalny tok życia, który częściowo można zmienić tak, aby okres ten stał się pogodny, radosny i pełen nowych doświadczeń.

W początkowych rozdziałach opisane są wybrane ogólnoustrojowe zjawiska związane ze starzeniem się organizmu, a w następnych – zmiany związane z wiekiem w poszczególnych narządach i układach. Omówiono m.in. narząd wzroku, narządy laryngologiczne, tkanki miękkie, kości, mięśnie szkieletowe, układ sercowo-naczyniowy, płuca, nerki, układ moczowo-płciowy, seksualność osób starszych, wybrane aspekty żywienia ludzi w podeszłym wieku. Jest także rozdział poświęcony aktywności ruchowej i znaczeniu ćwiczeń fizycznych w grupie osób w wieku starszym, który zawiera opis ćwiczeń wraz z ilustracjami.

Książka napisana przez wybitnych specjalistów: lekarzy, biologów, fizjologów i fizjoterapeutów nie tylko dla osób mających szansę dożyć w dobrym zdrowiu sędziwego wieku, ale także dla obecnych i przyszłych studentów medycyny, biologii, fizjoterapii, wychowania fizycznego. Skorzystają z niej również praktykujący lekarze i fizjoterapeuci oraz wszyscy, którzy w swojej pracy zawodowej bądź w relacjach rodzinnych zamierzają pomagać ludziom starszym w ich drodze do osiągnięcia jak najwyższej jakości życia w schyłkowym okresie. Może być też przydatna dla pracowników opieki społecznej i władz administracji państwowej odpowiedzialnych za formułowanie polityki społecznej. Jest to więc publikacja dla wszystkich – dla różnych grup społecznych i wiekowych.

O redaktorach naukowych i autorach:
Redaktorzy naukowi to pracownicy naukowi AWF w Krakowie.
45 autorów to wybitni specjaliści w danych dziedzinach z różnych ośrodków naukowych całej Polski (większość z AWF w Krakowie, UJ, uniwersytety medyczne).

Dr hab. Anna Marchewka – profesor nadzwyczajny, Dziekan Wydziału Rehabilitacji Ruchowej AWF w Krakowie, Kierownik Katedry Rehabilitacji Klinicznej AWF w Krakowie.

Prof. dr hab. Zbigniew Dąbrowski – Kierownik Pracowni Patologii Narządu Ruchu AWF w Krakowie.

Prof. dr hab. Jerzy Żołądź – Kierownik Katedry Fizjologii i Biochemii AWF w Krakowie.

źródło opisu: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013 (copyright 2012)

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/170202/fizjologia-starzenia-sie.html

KNBM_Antidotum | 2013-03-13

Książka „Fizjologia starzenia. Profilaktyka i rehabilitacja“ jest pozycją wyróżniającą się spośród opracowań naukowych, ponieważ nie tylko kompleksowo opisuje mechanizmy biologicznego starzenia się organizmu, ale także kładzie nacisk na społeczny i psychologiczny aspekt starości. Już we wprowadzeniu czytelnik ma szansę poznać różnice w postrzeganiu starości na przestrzeni wieków, w miarę postępującego rozwoju cywilizacyjnego. Ponadto już na początku opracowania ukazane jest bogactwo hipotez wyjaśniających mechanizmy starzenia, co dowodzi jak skomplikowanym, niejednolitym i wciąż tajemniczym jest procesem. W kolejnych rozdziałach autorzy coraz bardziej zawężają perspektywę, skupiając się na poszczególnych układach ciała ludzkiego, ukazując zmiany zachodzące w ich funkcjonowaniu na przestrzeni lat. W każdym rozdziale oprócz szczegółowej charakterystyki procesu starzenia się poszczególnych układów, obszernie opisano także metody zapobiegania tym niekorzystnym zmianom, a przynajmniej...

Grześ | 2017-01-29
szopek133 | 2016-03-10