Histoire de France

historia, historia Europy
historia
francuski
gorzka

Cette histoire de France a pour ambition de faire connaître et comprendre à l'élève et l'étudiant les faits de civilisation et les événements qui se sont succédée sur le sol de France depuis les temps préhistorique jusqu'à nos jours.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcia autorskie

gorzka | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Po lekturze bardzo skrótowo napisanej „Historii Francji” jestem przekonana, iż warto czytać książki historyczne pisane z innego punktu widzenia niż narodowy. Łatwiej wówczas zrozumieć mentalność i nastawienie mieszkańców z innych krajów. Książka J. Mathieux to raczej książeczka przeznaczona dla młodego czytelnika z zamysłem aby co nieco kojarzył z historii i być może zachęta do, jeśli coś go zainteresuje, pogłębienia wiedzy w literaturze bardziej profesjonalnej.
Przekrój dziejów Francji zawarty w tej pozycji obejmuje czas od prehistorii po lata osiemdziesiąte XX w. Polskiego czytelnika może zainteresować fakt, iż Gallowie mieli swoje pierwsze powstanie przeciwko okupantowi z Rzymu na przełomie … 53-52 r. przed naszą erą pod wodzą księcia Vercingétorix. Ktoś ciekawy okresu jeszcze wcześniejszego dowie się, że na ziemi francuskiej zachowało się wiele śladów po prehistorycznych przodkach, np. malowidła w jaskiniach w Niaux i Lascaux. (Gdyby ktoś chciał obejrzeć sztukę z Lascaux...