Histoire de France

Okładka książki Histoire de France Jean Mathiex
Okładka książki Histoire de France
Jean Mathiex Wydawnictwo: Hachette Polska historia
112 str. 1 godz. 52 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Histoire de France
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
1981-01-01
Data 1. wydania:
1981-01-01
Liczba stron:
112
Czas czytania
1 godz. 52 min.
Język:
francuski
ISBN:
2010074076
Tagi:
historia historia Europy
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
570
353

Na półkach:

Po lekturze bardzo skrótowo napisanej „Historii Francji” jestem przekonana, iż warto czytać książki historyczne pisane z innego punktu widzenia niż narodowy. Łatwiej wówczas zrozumieć mentalność i nastawienie mieszkańców z innych krajów. Książka J. Mathieux to raczej książeczka przeznaczona dla młodego czytelnika z zamysłem aby co nieco kojarzył z historii i być może zachęta do, jeśli coś go zainteresuje, pogłębienia wiedzy w literaturze bardziej profesjonalnej.
Przekrój dziejów Francji zawarty w tej pozycji obejmuje czas od prehistorii po lata osiemdziesiąte XX w. Polskiego czytelnika może zainteresować fakt, iż Gallowie mieli swoje pierwsze powstanie przeciwko okupantowi z Rzymu na przełomie … 53-52 r. przed naszą erą pod wodzą księcia Vercingétorix. Ktoś ciekawy okresu jeszcze wcześniejszego dowie się, że na ziemi francuskiej zachowało się wiele śladów po prehistorycznych przodkach, np. malowidła w jaskiniach w Niaux i Lascaux. (Gdyby ktoś chciał obejrzeć sztukę z Lascaux warto wiedzieć, że oryginalne malowidła nie są dostępne dla zwiedzających, jednakże stworzono w innej grocie dokładną replikę wszystkich malowideł i tą właśnie można obejrzeć.)
Polskiego czytelnika może jeszcze zainteresować francuski punkt widzenia odnoszący się do Napoleona. Jest on dość powściągliwy, a pewna osoba wykładająca historię w jednej ze szkół wyższych we Francji, powiedziała mi, iż do dziś w związku z postacią Napoleona naród jest podzielony: osoby o bardziej liberalnym i lewicowym światopoglądzie doceniają jego zasługi na polu zmian systemowych, zaś osoby, którym bliższe są idee prawicowe uważają imperatora za „wielkiego człowieka”i zbobywcę. Autor pisze, iż Napoleon cieszy się obecnie uznaniem raczej za powołanie nowych instytucji niż za glorię militarną, ponieważ rezultat tej ostatniej jest negatywny: Francja traci wszystkie podbite ziemie od roku 1792 i znajduje się w granicach sprzed kampanii napoleońskiej, ginie ok 4 milionów Europejczyków (z czego jedna trzecia Francuzów, pamiętajmy też o naszych rodakach, o losie których H. Malewska pisze w „Apokryfie rodzinnym”, iż w kampanii napoleońskiej zginęło praktycznie jedno pokolenie Polaków),stracono również wpływy w koloniach a reputacja kraju została zszargana. Trochę to odbiega od obrazu, który hołubimy w Polsce: Napoleon jako wielki wódz i kochanek pani Walewskiej.
Ostatnia rzecz, o której trzeba napisać to fakt, iż przy rozdziale o II wojnie światowej nie ma ani słowa o tym, że Polska została zaatakowana 17 września 1939 r. przez ZSRR. Jest tylko wzmianka o zajęciu naszego kraju przez Hitlera, po czym autor pisze o triumfalnym pochodzie armii niemieckiej i zajęciu Francji po uprzedniej okupacji Danii i Norwegii. Również nie ma ani słowa o określanej przez historyków „dziwnej wojnie” a pojawia się tylko wzmianka, iż po zajęciu Polski Anglia i Francja wypowiadają Rzeszy wojnę obowiązane gwarancjami danymi Polsce. Czytelnik francuski, który czerpie wiedzę tylko z omawianej pozycji może odnieść bardzo błędne wrażenie co do przebiegu drugiej wojny światowej.
Lektura okazała się wzbogacająca, mimo zaskoczenia rozdziałem poświęconym drugiej wojnie. Dowiedziałam się co nieco o zdarzeniach niewzmiankowanych w polskich podręcznikach historii lub ledwie wspomnianych. Książkę poleciłabym każdemu, kto interesuje się historią.

Po lekturze bardzo skrótowo napisanej „Historii Francji” jestem przekonana, iż warto czytać książki historyczne pisane z innego punktu widzenia niż narodowy. Łatwiej wówczas zrozumieć mentalność i nastawienie mieszkańców z innych krajów. Książka J. Mathieux to raczej książeczka przeznaczona dla młodego czytelnika z zamysłem aby co nieco kojarzył z historii i być może...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Histoire de France


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne