Wielkie Cywilizacje. Rozkwit i upadek imperiów

Wydawnictwo: Świat Książki
Civilisations Impériales
978-83-7391-908-2
karasuhebi

Książka Jeana Mathiex, w której erudycja idzie w parze z pasją gawędziarza, jest barwnym freskiem ukazującym tysiąclecia historii. Imperia narzucały swoją kulturę, swoje prawa, język i obyczaje, zmieniały oblicze świata. Czasami zwycięzcy potrafili pozyskać zaufanie zwyciężonych, uznawali ich bóstwa i przejmowali tradycję – ale nigdy nie rezygnowali ze swej wyższości. Autor ukazuje...

Imperia narzucały swoją kulturę, swoje prawa, język i obyczaje, zmieniały oblicze świata. Czasami zwycięzcy potrafili pozyskać zaufanie zwyciężonych, uznawali ich bóstwa i przejmowali tradycję – ale nigdy nie rezygnowali ze swej wyższości. Autor ukazuje cywilizację Bliskiego Wschodu, Egiptu, Chin i Indii, a także dziedzictwo Grecji i Rzymu oraz zdumiewającą potęgę islamu. Przedstawia też cywilizację chrześcijańską – wielką przygodę Hiszpanii i Portugalii, losy Francji i rolę języka francuskiego, teraźniejszość Rosji w świetle jej przeszłości oraz Anglię i Stany Zjednoczone.

źródło opisu: okładka

rasilio | 2015-10-09
Na półkach: Szafa 3a, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Niby nie jest zła. Ale liczyłem na jakieś autorskie przemyślenia i uogólnienia a to tak jakbym sobie w wikipedii poczytał.

olo | 2015-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Książka nierówna. Niektóre rozdziały pochłania się jednym tchem, przez inne trudno przebrnąć. Fatalny kawałek o Francji, choć to przecież Francuz napisał, ciekawy o Hiszpanii, Dalekim Wschodzie, Chinach i Indiach. Ale czuć, że napisał ją wielkiej klasy naukowiec, wybitny specjalista-lingwista i przy tym historyk. To nie jest podręcznik, skrypt, ale dzieło, w której autor włożył moc pracy.

rafkuc | 2014-11-08
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam