Sebastian Fabian Klonowic : urzędnik i poeta królewskiego miasta Lublina

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
Sławosz

(materiały źródłowe 1570-1603)Księgi miejskie z XVI i XVII wieku, zachowane w lubelskim Archiwum Wojewódzkim, pozwalają dokładnie odtworzyć wszystkie etapy kariery urzędniczej poety i mieszczanina - Sebastiana Fabiana Acernusa/Klonowica: od podpiska (pomocnika pisarza), pisarza wójta i ławników, wójta, do rajcy, burmistrza królewskiego miasta Lublina (czterokrotnie), a tak że założyciela szkoły w Zamościu. Zapisy archiwalne oraz znajdujące się w bibliotekach Małopolski (Kraków, Lublin, Zamość) pierwodruki Klonowicowych utworów poetyckich ("Worek Judaszów", "Flis", "Roksolania") i użytkowych ("Reguła Benedykta św., "Dworstwo obyczajów", "Katonowe wiersze", podręczniki historii Polski i gramatyki łacińskiej) - łącznie 110 tekstów źródłowych - ukazują życie renesansowego Lublina czasów pokoju. Stanowią skarbnicę informacji o wydarzeniach dnia codziennego, np. sprzedaż/kupno kamienicy, nocna bójka krewkich mieszczan, kłotnia kramarki z piekarką na Rynku. Przede wszystkim zaś przekazują obraz życia Klonowica, tym bardziejinteresujący, że był to człowiek nie tylko utalentowany, pracowity, ale i porywczy. Uczestniczył więc w rosprawach sądu w różnych rolach -
także jako podsądny - nie uniknął też kar (siedzenie w wieży i opłaty za zranienie przeciwników).

źródło opisu: http://www.wydawnictwo.umcs.lublin.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.umcs.lublin.pl/