Renesansowe życie i dzieło Sebastiana Fabiana Klonowica

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej
historyczna

Monografia jest aktualnym i dotąd najpełniejszym omówieniem dokumentacji dotyczącej biografii Klonowica, a także najobszerniejszą prezentacją jego dorobku, mimo że analizie poddana została tylko polskojęzyczna część twórczości. Książka ma swoją genezę nie tylko w chęci wypełnienia luki w naszym obrazie literatury renesansowej. Autorka chiała pokazać Klonowica na tle środowiska mieszczan lublelskich i życia miasta. Powstały w ten sposób portret poety jest pozbawiony koturnowości i patyny nałożonej przez romantyczną tradycję. Z akt miejskich wyłania się postać człowieka zabiegającego o doczesne pożytki, uwikłanego w nie zawsze czyste procesy majątkowe, nieustannie zajętego swoimi i cudzymi sprawami.

Jagoda | 2014-10-14
Przeczytana: 2014 rok