Żywy zen, nic niezwykłego

Wydawnictwo: Elay
zen, buddyzm, duchowość
religia
Matthias89

Oddajemy w Państwa ręce kolejną książkę znanej w całym świecie zen współzałożycielki szkoły zen "Zwykły Umysł" Charlotte Joko Beck, uczennicy m.in. roshiego Maezumiego. Mimo to, iż rozpoczęła praktykę w wieku ponad czterdziestu lat, jako nauczycielka stała się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w świecie zen, a jej publikacje weszły do kanonu literatury buddyzmu Zachodu. "Żywy zen" jest...

"Żywy zen" jest kontynuacją i rozwinięciem wątków zawartych w opublikowanym już w Elay "Zen na co dzień". Pełna ostrych prawd i trafnych metafor prowadzi nas bezlitośnie ku istocie tego, co stanowi najgłębszą, na początku często nieuświadomioną istotę naszych poszukiwań.

Jak pisze Autorka:

Całe życie spędzamy na próbie uniknięcia tego, czego uniknąć się nie da. Życie jest odarte z wszelkiej nadziei. I dlatego właśnie jest cudownie. Nie ma w tym nic wielkiego.
Czcząc boga wygody i przyjemności ludzie dosłownie się zabijają - narkotykami, alkoholem, szybka jazdą, nierozwagą, złością. Dopóki nie przyznamy uczciwie, że takie właśnie jest nasze życie, dopóty nie będziemy w stanie odkryć, kim naprawdę jesteśmy.
Zaczynamy wyczuwać, co rzeczywiście jest źródłem problemu: to te stare ślady żalu, żalu małego dziecka, że życie nie jest takie, jakiego by się chciało. Ten żal stłumiony jest przez gniew, lęk i wiele podobnych emocji. Nie ma innej ucieczki przed tym dylematem niż zawrócenie i doświadczenie tych emocji.
Cała praktyka powinna w zasadzie obracać się wokół gniewu, bo gniew jest tą emocją, która powoduje oddzielenie. Wszystko przecina na pół.
Nie możemy wymazać tego, co zrobiliśmy w przeszłości, zrobiliśmy to i już. Poczucie winy to tylko krzywdzenie siebie z racji tego, że kiedyś skrzywdziliśmy innych. Poczucie winy w niczym nie pomaga. Podobnie, mówienie, że jest nam przykro, czy przepraszanie, nie zawsze stanowi pokutę.
Wielu ludzi praktykujących zen nie uważa się za wyznawców żadnej religii. Nie mam nic przeciwko formalnej religii. W każdej z nich można spotkać wyjątkowych ludzi, którzy prawdziwie praktykują i wiedzą przy tym, co robią.
W praktyce zen jedyną obietnicą, na którą można liczyć, jest to, że przebudzimy się do naszego życia i będziemy bardziej wolni.

źródło opisu: http://elay.media.pl/ksiazki/zywy-zen-nic-szczegolnego

źródło okładki: https://ksiegarnia.jagerfundacja.pl/pl/p/Zywy-zen....»