Pamięć dla przyszłości

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Zrozumieć Niemcy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Atut
978-83-7432-518-9
Luna

Literatura wspomnieniowa potomków szlachty pruskiej z Pomorza Zachodniego i Prus Wschodnich po 1945 roku. Książka przybliża polskiemu czytelnikowi literaturę wspomnieniową potomków rodów zamieszkujących Pomorze Zachodnie i Prusy Wschodnie. Badane teksty łączą przede wszystkim przywoływane z pamięci obrazy utraconych małych ojczyzn i świat wartości, który ukształtował autorów zapisków (etos...

Książka przybliża polskiemu czytelnikowi literaturę wspomnieniową potomków rodów zamieszkujących Pomorze Zachodnie i Prusy Wschodnie. Badane teksty łączą przede wszystkim przywoływane z pamięci obrazy utraconych małych ojczyzn i świat wartości, który ukształtował autorów zapisków (etos pruski). Autorka pracy wyraża nadzieję, że wiedza o przeszłości tych terenów, które po II wojnie przypadły Polsce, pomoże w drodze ku „duchowej sukcesji” poniemieckich krajobrazów kulturowych.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie