Memoriał ze św. Heleny. Tom II

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Memorial de Sainte-Helene
historia
Roy

Najlepiej sprzedająca się książka na świecie w XIX wieku. Sukces wydawniczy zawdzięcza nie tylko temu, że Napoleon to postać najbardziej popularna w tym wieku. O cesarzu napisano mnóstwo książek, lecz właśnie ta stała się biblią wszystkich napoleonistów. Książka zawdzięcza swój sukces przede wszystkim walorom literackim. Książka składa się z dwóch wątków. Autor relacjonuje pobyt cesarza i swój własny na wyspie, na którą udał się dobrowolnie, aby towarzyszyć Napoleonowi. Drugi wątek to opowieść Napoleona o latach minionych, którą skrzętnie spisuje Las Casas. Napoleon dyktuje więc autorowi swoją historię i to on de facto jest współautorem „Memoriału”.

źródło opisu: FINNA, 2011

źródło okładki: http://finna.com.pl/