rozwiń zwiń

Moje życie

Okładka książki Moje życie
Benedykt XVI Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła religia
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Aus meinem Leben. Erinnerungen 1927-1977
Wydawnictwo:
Edycja Świętego Pawła
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2005-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7424-049-0
Tłumacz:
Witold Wiśniowski SSP
Tagi:
Autobiografia Benedykt XVI Joseph Ratzinger
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Sól ziemi. Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci. Z kardynałem Josephem Ratzingerem, Benedyktem XVI rozmawia Peter Seewald Benedykt XVI, Peter Seewald
Ocena 7,6
Sól ziemi. Chr... Benedykt XVI, Peter...
Okładka książki Legendy chrześcijańskie Stanisław Klimaszewski, Luigi Santucci
Ocena 7,0
Legendy chrześ... Stanisław Klimaszew...
Okładka książki Benedykt XVI. Ostatnie rozmowy Benedykt XVI, Peter Seewald
Ocena 7,5
Benedykt XVI. ... Benedykt XVI, Peter...

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
31 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
196
22

Na półkach:

„Moje życie. Wspomnienia z lat 1927 - 1977” – niewielka książeczka napisana przez kard. Józefa Ratzingera może wywołać u nieostrożnego i słabiej zorientowanego czytelnika grymas rozczarowania. Mylący może być zwłaszcza tytuł, który pozwala nam, na pierwszy rzut oka przynajmniej, spodziewać się autobiografii obfitującej w barwne anegdoty, rozbudowane opisy ludzi miejsc czy nawet własnych odczuć, a w przypadku osoby zaangażowanej duchowo – rozwoju jej relacji z Bogiem, z tym wszystkim bowiem wiążemy na ogół w swojej wyobraźni coś, co zwykliśmy określać wspomnieniami. I dopiero poniewczasie, w moim przypadku po przeczytaniu prawie całej książki kard. Ratzingera, przychodzi otrzeźwienie. Czego ja się właściwie spodziewałem?

Kardynałowi Ratzingerowi i późniejszemu papieżowi Benedyktowi XVI niejeden raz przypisywano wrażliwość wybitnie intelektualną; książeczka ta jest tego doskonałym potwierdzeniem. Owszem, zaczyna się od wspomnień z dzieciństwa, z istoty swojej pozbawionego intelektualnych podstaw, przeżywanego za to emocjonalnie i przy pomocy zmysłów. Każdy kto liczył jednak na rozwinięcie wątków z tych lat, szczególnie z lat wojennych, mógł się poczuć rozczarowany. Spisanie wspomnień z pierwszych dziesięcioleci życia zajęło autorowi mniej więcej 40 stron. Kardynał daje się poznać jako osoba wrażliwa i przywiązana do rodziny, i chociaż nie ucieka od słów odsłaniających Jego uczucia, to nie ma w nich żadnych wyrw, nie ma przesileń, nie ma śladu negatywnych odczuć, co zresztą bynajmniej nie łączy się w tym wydaniu z wrażeniem lukrowania czy próbą ukrycia czegokolwiek. Raczej doskonale koresponduje ze spokojem, którym emanuje emerytowany już papież.

Najlepiej charakteryzuje Go jednak dalsza część książki, nie tyle zresztą charakteryzuje, ile po prostu wyraża. Kardynał po opisie zniszczeń wojennych i radości z powrotu do najbliższych przystępuje do przedstawienia nam swojej drogi w ramach struktur Kościoła – od seminarium przez uniwersytet, zarówno w roli studenta, jak i wykładowcy, aż po arcybiskupstwo w Monachium. Wspomnieniom tym towarzyszy opis dominujących ówcześnie idei, charakterystyka (oczywiście pod kątem głoszonych poglądów) wykładowców i teologów czy relacjonowanie najbardziej gorących sporów. Wszystko to, mimo że odpowiednio skrócone na potrzeby niedługiej autobiografii, jest niezwykle subtelne. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia czytelniczego, aby zorientować się, że to jest rzeczywistość w obrębie, której kardynał czuł się najlepiej, która najbardziej Go zajmowała i której oddałby najchętniej wszystkie strony tej niewielkiej książeczki. Nawet incydent z odrzuceniem pracy habilitacyjnej (skrytykował w niej, o ironio, jedną z recenzujących Go osób, co nie pozostało bez odpowiedzi, właśnie w postaci odrzucenia) posłużył kardynałowi przede wszystkim do zreferowania powiązań myśli Bonawentury ze współczesnym rozumieniem teologii historycznej, a także ideowymi kontrowersjami, z którymi można by ją ewentualnie połączyć.

Błędem byłoby odmawiać kard. Ratzingerowi i późniejszemu papieżowi obecności żywego ducha wiary, w tym wrażliwości duchowej, a przypisywać wyłącznie zimny, chociaż subtelny intelektualizm. W istocie ten ostatni jest odbiciem wiary głęboko przeżywanej, nie chcę powiedzieć – wyrafinowanej, bo to groziłoby już posądzeniem o sztuczność, z całą pewnością jednak można mówić o wielopoziomowym jej odczuwaniu. Nie do każdego jednak trafi ta książka. Pociąg kardynała do intelektualnych rozważań, mimo że pozbawionych waty słownej i powszechnego dziś bełkotu, niektórych pewnie utwierdzi w przekonaniu o tym, że Benedykt XVI to papież intelektualista, skądinąd – słusznym przekonaniu, a przy tym nie pozwoli docenić Jego postaci.

Sam nie mogę w pełni zachwycić się tą książką, chociaż jakkolwiek paradoksalnie by to nie brzmiało, osoba autora już ten zachwyt (a aprobatę na pewno) budzi. Konsekwencja w prowadzeniu wspomnień pozbawionych, mówiąc ordynarnie, emocjonalnych samogwałtów nie jest dzisiaj często występującym zjawiskiem. Dlaczego więc nie mogę w pełni zachwycić się książką? Czyżby brakowało mi jednak tych samogwałtów? Nie, w żadnym razie, możliwe, że przyczyna jest z tych najbanalniejszych – niezwykła zwięzłość wspomnień. Może gdyby znalazło się w nich ciut więcej materiału (warto dodać w tym miejscu, że dość spora liczba zdjęć jest miłym dodatkiem*), to i uczucie niedosytu byłoby mniejsze.

*Joseph Ratzinger, „Moje życie. Wspomnienia z lat 1927 - 1977”, Edycja Świętego Pawła, Częstochowa 1998.

Tekst został też umieszczony na stronie biblionetka.pl

„Moje życie. Wspomnienia z lat 1927 - 1977” – niewielka książeczka napisana przez kard. Józefa Ratzingera może wywołać u nieostrożnego i słabiej zorientowanego czytelnika grymas rozczarowania. Mylący może być zwłaszcza tytuł, który pozwala nam, na pierwszy rzut oka przynajmniej, spodziewać się autobiografii obfitującej w barwne anegdoty, rozbudowane opisy ludzi miejsc czy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    42
  • Chcę przeczytać
    16
  • Posiadam
    10
  • Biografie i wspomnienia
    2
  • Wiara święta
    1
  • Autobiografie/biografie
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Nauka
    1
  • Chrześcijaństwo
    1
  • E-book/Audiobook
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Moje życie


Podobne książki

Przeczytaj także