Sól ziemi. Chrześcijaństwo i Kościół katolicki na przełomie tysiącleci. Z kardynałem Josephem Ratzingerem, Benedyktem XVI rozmawia Peter Seewald

Tłumaczenie: Grzegorz Sowinski
Wydawnictwo: Znak
Salz der Erde
83-240-0585-4
religia
Snoopy

Sól ziemi - wywiad-rzeka przeprowadzony przez niemieckiego dziennikarza Petera Seewalda - to najpopularniejsza książka kardynała Josepha Ratzingera, obecnego papieża Benedykta XVI. Spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem nie tylko w Niemczech, ale na całym świecie - w tym również w Polsce - zanim jeszcze jej autor został papieżem. Kardynał Ratzinger barwnie i szczerze opowiada w niej o własnym życiu i swoich poglądach na chrześcijaństwo i Kościół. Nie uchyla się od odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, należace do tzw. kanonu krytyki Kościoła; tłumaczy jego stanowisko w sprawach takich jak celibat, hierarchiczna struktura władzy, małżeństwa nieskaramentalne, antykoncepcja, aborcja, święcenia kapłańskie kobiet. Wreszcie - zastanawia się nad stanem ducha współczesnego człowieka oraz nad przyszłością Kościoła katolickiego i jego relacjami z innymi religiami i innymi wyznaniami chrześcijańskimi.

Rozwinięcie niektórych wątków poruszonych w Soli ziemi Czytelnicy znajdą w innej książce rozmów z kardynałem Ratzingerem przeprowadzonych przez Petera Seewalda, noszącej tytuł Bóg i świat. Książka ta ukazała się nakładam Wydawnictwa Znak.

Chrześcijańska koncepcja człowieka osadzona jest na Objawieniu, na bogactwie myśli antropologicznej, która rozwijała się i kształtowała w basenie Morza Śródziemnego, zwłaszcza w kręgu kultury greckiej i żydowskiej, choć nie można też wykluczyć wpływów egipskich, perskich czy hinduskich. W tym zawiera się idea, że oto w każdej religii jest zaszczepiona cząstka Bożej Prawdy. Dla chrześcijan zaś cała Boża Prawda została tylko im w pełni objawiona. To oczywiście pozwala na szeroko rozumiany dialog między religijno-kulturowy oraz na szukanie tego, co nas łączy, a nie dzieli. Spojrzenie na to, kim jest człowiek jest jednym z najważniejszych zagadnień, które pozwalają bardzo obiektywnie ocenić jak religia traktuje i rozumie jego życie i relacje z innymi ludźmi i Bogiem. Kardynał Ratzinger w tym niezwykle szczerym i bardzo autentycznym wywiadzie opowiada o sprawach dla Kościoła trudnych i wymagających, ale nie uchyla się przed odpowiedziami, nawet jeśli są niepopularne i nieakceptowane...

Karol | 2011-01-16

Wywiad z kardynałem Ratzingerem okazuje się być bardzo prosty i logiczny. Bardzo przystępnym językiem kardynał odpowiada na najbardziej interesujące pytania, problemy Kościoła i zarzuty mu stawiane. Są to odpowiedzi bardzo konkretne i treściwe. Każdy, kto ma jakiś zarzut do wiary katolickiej i Kościoła powinien przeczytać tą książkę.

poznanianka | 2014-08-03
Przeczytana: 19 lipca 2014

W czasie czytania spotkałam się z całkiem sympatycznym, mądrym i inteligentnym "księciem Kościoła", który jednocześnie zupełnie odbiega od stereotypu księcia.

Być może osobom, które mają za sobą lekturę wywiadu "Światłość świata" lub wspomnień Georga Ratzingera "Mój brat, Papież" czytanie tej książki wyda się bezcelowe. Ja jednak zachęcam, wydaje mi się, że kard. Ratzingera i Benedykta XVI nigdy za mało i nigdy dość!

Schweigenimwalde | 2012-07-13

Interesujący wywiad. P. Seewald nie unika trudnych pytań, na które kardynał Ratzinger zazwyczaj udziela satysfakcjonujących i wyczerpujących odpowiedzi. Oczywiście, forma wywiadu jest ambiwalentna - sprzyja prostocie języka i strawności dzieła, umniejszając jednocześnie walory merytoryczne dzieła.

Michał | 2016-08-07
Przeczytana: 2014 rok