Galaktyka internetu: Refleksje nad Internetem, biznesem i społeczeństwem

Tłumaczenie: Tomasz Hornowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nowe horyzonty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The internet galaxy: reflections on the internet, business and society
83-7301-233-8
KoZa

Minęło zaledwie dziesięć lat, odkąd zaczęliśmy na dobre korzystać z sieci. Rozwój Internetu, zarówno w jego wymiarze popularnym jak i komercyjnym, jest zaiste niezwykły - stymuluje i umożliwia zmiany w zasadniczo każdym zakresie ludzkiej aktywności, dzięki czemu stajemy się bogatsi o nowe systemy komunikacyjne, nowe odmiany działalności gospodarczej, nowe media i źródła informacji, nowe rodzaje ekspresji politycznej i kulturalnej, nowe formy nauczania i nowe społeczności. Ile jednak wiemy o Internecie - o jego historii, technologii, kulturze i praktycznym zastosowaniu? Jaki jest jego rzeczywisty wpływ na świat biznesu i na samo społeczeństwo? Jego ewolucja jest tak gwałtowna, że dokonanie jakiejkolwiek rzetelnej analizy już dawno stało się niemożliwe. Jedni twierdzą, że wszystko się zmieni, inni, że zmieni się raczej niewiele.

Jak to się wszystko zaczęło? Jakie są kultury, które tworzą Internet albo kontestują jego istnienie? W jaki sposób Internet przyczynia się do powstawania nowych struktur gospodarczych i jak przekształca stare? Jak wygląda rzeczywistość cyfrowego podziału? W jaki sposób Internet wpłynął na organizacje społeczne i kulturalne, na nasze uczestnictwo w polityce i komunikacji, na życie w dużych aglomeracjach?

To tylko niektóre z pytań sformułowanych w tej jakże potrzebnej książce. Castells stara się nie formułować prognoz i dyrektyw - tych funkcjonuje już aż nadto - przytacza natomiast wiele szczegółowych dowodów i danych naukowych, by opisać stan rzeczy i pomóc nam zrozumieć, w jaki sposób Internet staje się wiodącym medium rodzącego się społeczeństwa sieciowego.

halszka31 | 2011-10-12

Lubię być i analizować na bieżąco.Kształtują się nowe prawidłowości i społeczne zachowania związane z nowymi technologiami. Zmieniamy się.Chcę to rozumieć.Dlatego sięgam po książki Castellsa

Rafał Rodak | 2016-05-17
ChrumczykChrum | 2016-01-04