Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
sztuka
Montgomerry

Oto, jak mówił o swej twórczości Hogarth: „chciałem komponować obrazy na płótnie podobne do przedstawień na scenie”; a dalej: „mam nadzieję, że będą mierzone tą samą miarą i krytykowane wedle tego samego kryterium […]. Starałem się traktować mój temat jak pisarz dramatyczny; obraz jest dla mnie sceną, a mężczyźni i kobiety to aktorzy, którzy przez czynności i gesty mają ukazywać pantomimę. Skierowałem więc myśl ku najnowszemu rodzajowi, to jest ku malarstwu i grafice na nowoczesne tematy moralne, dziedzinie, której nie dotykano w żadnym kraju ni czasie […]. W tych kompozycjach tematy, które dają rozrywkę i zarazem udoskonalają umysł, mogą mieć jak największą użyteczność społeczną i trzeba im przeto przyznać najwyższe miejsce”. Mamy więc do czynienia z pisarzem, reżyserem i dramaturgiem, który wypowiada się poprzez obraz. Istotnie, jego ryciny to odsłony, jego kompozycje to inscenizacje; patrzymy raczej na scenę teatru niż na prawdziwy świat. Hogarth jest przeto malarzem i artystą teatru. Jego sztukę trzeba umiejscowić i od¬czytać nie tylko od strony plastyki i moralności, lecz także od strony teatru. /Jan Białostocki

źródło opisu: http://terytoria.com.pl

źródło okładki: http://terytoria.com.pl

Gabrielle | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, XVIII wiek

Wciągający esej o postrzeganiu i rozumieniu piękna autorstwa XVIII-wiecznego angielskiego malarza. Polecam!

Montgomerry | 2012-05-04
Przeczytana: 15 maja 2012