Prawo boskie a wolność człowieka. O integryzmach i fundamentalizmach.

Tłumaczenie: Magdalena Pluta
Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
La Loi de Dieu contre la liberté des hommes. Intégralismes et fondamentalismes.
83-88938-97-5
religia, Bóg, człowiek, wolność
Adura

Na początku XXI wieku świat nawiedza widmo fundamentalizmów i integryzmów religijnych - prawo boskie zdaje się zagrażać wolności człowieka. Z takiej perspektywy Jean-Louis Schlegel analizuje przyczyny tych ruchów. Autor bada istotę ich zderzenia ze światem współczesnym, pokazując zarazem, że są one typowym wytworem rzeczywistości, którą odrzucają. Zastanawia się, dlaczego tak liczne rzesze wyznawców wielkich religii monoteistycznych: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, radykalnie kontestują dziś współczesne społeczeństwo Zachodu, powracając do archaicznych form wiary czy angażując się w „święte wojny”. Jaka jest wewnętrzna logika fundamentalizmów i integryzmów?

źródło opisu: www.dialog.edu.com.pl

źródło okładki: www.dialog.edu.com.pl