Bracia czescy w dawnej Polsce. Działalność literacka — twórcy — recepcja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego
bracia czescy
bachu

Przedmiotem książki jest kultura literacka braci czeskich w dawnej Polsce, a zwłaszcza w wielkopolskim Lesznie w siedemnastym stuleciu, które po klęsce czeskich protestantów w bitwie pod Białą Górą prawie trzydzieści lat stało się stolicą czeskiej emigracji. Autor zaprezentował m.in. ikonosferę Leszna, postaci dwóch zapomnianych przedstawicielek Jednoty Braci Czeskich – Annę Memoratę i Krystynę Poniatowską, relacje podróżopisarskie braci czeskich, a w szczególności wyjątkowy na tle piśmiennictwa religijnego Jednoty i staropolskich dzienników podróży przekaz autorstwa Daniela Vettera pt. Islandia, albo Krótkie opisanie wyspy Islandyji.

Publikacja może zainteresować historyków literatury, badaczy dziejów reformacji oraz slawistów.

źródło opisu: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/4961

źródło okładki: http://wydawnictwo.us.edu.pl/node/4961