Perl. Skrypty

Wydawnictwo: Helion
Wicked Cool Perl Scripts
Perl
Paweł

Chyba każdy programista aplikacji internetowych słyszał o Perlu lub choć raz z niego korzystał. Ten niezwykle popularny język stosowany jest przede wszystkich do tworzenia skryptów CGI będących podstawą dynamicznych witryn WWW. Mimo konkurencji ze strony innych języków skryptowych, język ten nadal święci triumfy, a grono jego użytkowników, skupionych wokół witryny CPAN, stale się powiększa. Perl wykorzystywany jest do różnych zadań, takich jak przetwarzanie plików tekstowych, pobieranie informacji z baz danych, automatyzowanie czynności związanych z publikowaniem treści w witrynach WWW i wiele innych. Jednak nieliczni programiści piszący w Perlu wiedzą, że język ten można wykorzystać również w mniej "typowy" sposób.

W książce "Perl. Skrypty"" znajdziesz przykłady takich zastosowań. Dowiesz się, jak użyć Perla do zadań, do których zwykle wykorzystuje się inne technologie. Poznasz sposoby badania spójności witryny WWW, wykrywania ataków hakerskich na serwer i wyszukiwania błędów w skryptach CGI. Nauczysz się wykonywać za pomocą Perla zadania administratora systemów Unix/Linux, pobierać dane z innych serwerów, przetwarzać obrazy i cyfrowe mapy. Zobaczysz także, w jaki sposób można wykorzystać ten język do tworzenia narzędzi wspomagających pracę programisty, nawet takiego, który pisze w innych językach programowania.

Śledzenie zmian w plikach
Wykrywanie plików, do których w witrynie WWW nie prowadzą żadne łącza
Detekcja włamań na serwer
Usuwanie błędów ze skryptów CGI