Komentarz Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma

Wydawnictwo: Warszawska Metropolia Prawosławna
978-83-60311-23-3
religia
Michał

O Kabasilasie wiemy stosunkowo niewiele, a wiadomości nasze niekiedy są sprzeczne. Otrzymał on gruntowne wykształcenie i przez 10 lat pracował jako doradca cesarza Jana VI Kantakuzena (1341-1354). Był wiec politykiem i dyplomatą. W 1351 r. brał udział w soborze w Blachernach, gdzie występował jako nieprzejednany obrońca Prawosławia i życia ascetycznego, a dwa lata później, będąc człowiekiem świeckim, kandydował na tron patriarszy Konstantynopola. Nie został wybrany, a po abdykacji cesarza towarzyszył mu w jego dalszym życiu w monasterze. Porzuciwszy działalność polityczną, bez miary poświęcił się filozofii i teologii. Nie wiadomo, czy posiadał święcenia kapłańskie, czy zakończył swe życie jako człowiek świecki, czy też jako mnich.
Kończąc „Wstęp do tłumacza” ks. Ławreszuk wyjaśnia, że „Publikacja tego komentarza, pióra św. Mikołaja Kabasilasa, wyraża dążenie Cerkwi do tego, by każdy wierzący mógł odkryć i w pełni zrozumieć jak mistyczną i zbawienną jest Boska Liturgia oraz jak drogocenny skarb otrzymała Cerkiew od Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa”. Czytając te słowa trudno nie dostrzec jak duże znaczenie w tym kontekście posiada również jakościowo dopracowany i zrozumiały przekład na język polski tego dzieła Kabasialsa.
Prezentowany „Komentarz Boskiej Liturgii św. Jana Chryzostoma” jest pierwszą, miejmy nadzieję, że nie ostatnią, pracą św. Mikołaja Kabasilasa przełożoną na język polski. „Stanowi on bardzo cenny wkład w literaturę dotyczącą teologii liturgicznej, co wydaje się być szczególnie istotne w okresie, kiedy spotykamy się z trudnościami w rozumieniu Liturgii” – pisze abp Jakub. Dlatego też książka ta powinna służyć każdemu wierzącemu, szczególnie zaś studentom teologii i katechetom, jako szczególnie pożądany materiał przy objaśnianiu Liturgii.

źródło opisu: http://sklep.cerkiew.pl/product_info.php?products_id=1982

źródło okładki: http://sklep.cerkiew.pl/product_info.php?products_id=1982