System ekonomiczno-społeczny Alfreda Marshalla

biznes, finanse

Prezentujemy pierwsze polskie, kompleksowe opracowanie, poświęcone dorobkowi naukowemu Alfreda Marshalla (1842-1924) ? założyciela szkoły w Cambridge, powszechnie uznawanego za ojca ekonomii neoklasycznej. Trudno przecenić jego wkład w rozwój ekonomii. Nie tylko rozwinął on bowiem teorię i wyposażył ekonomistów w cały szereg narzędzi analitycznych, ale przyczynił się również do potwierdzenia statusu tej nauki jako odrębnej dyscypliny akademickiej. Jego teorie od ponad 100 lat stanowią źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń ekonomistów. Choć powtarzane niegdyś hasło: That s all in Marshall (Wszystko jest w Marshallu) wydaje się dziś przesadne, świadczy jednak o znaczeniu jego prac i bogactwie stworzonego przez niego systemu. Autorka koncentruje się na takich zagadnieniach, jak: analiza marshallowskich postulatów metodologicznych oraz uchwycenie relacji między teorią a praktyką gospodarczą, analiza systemu ekonomicznego Marshalla: teorii wartości i teorii podziału oraz mniej znanych, choć mających równie istotne znaczenie ? teorii pieniądza i handlu zagranicznego, analiza wskazań, jakie Marshall formułował pod adresem polityki gospodarczej i społecznej w konfrontacji z wnioskami wynikającymi z teorii ekonomicznej, oraz określenie, w jakim stopniu faktyczna zależność między jego teorią a zaleceniami względem praktyki była zbieżna z zależnością, za jaką Marshall się opowiadał..