Teologiczne błędy myślowe

Okładka książki Teologiczne błędy myślowe William J. Hoye
Okładka książki Teologiczne błędy myślowe
William J. Hoye Wydawnictwo: Salwator religia
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Liebgewordene thologische Denkfehler
Wydawnictwo:
Salwator
Data wydania:
2011-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-09-01
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8375802276
Tłumacz:
Paulina Kolińska
Średnia ocen

4,5 4,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
4,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
652
578

Na półkach: ,

Zaczyna się ciekawie:

I. Teologia jako nauka o Bogu a nie nauka o wierze. Jest jedna Prawda, z którą wszystko jest (powinno być) zgodne, dlatego teologia nie bada jednego poszczególnego systemu wierzeń w oderwaniu od wszystkiego.
II. Chrześcijaństwo to nie wszystko. Świat istniał przed wejściem Jezusa w historię i przed nim teologia już istniała (Dalej słusznie o konieczności zgłębiania filozofii [„Fides et ratio”] i o tym, że nie można z niej czynić służebnicy teologii).
III. Kościół Katolicki nie jest bożkiem, w którego wszyscy muszą być ślepo zapatrzeni i wsłuchani.

Niestety dalsze ¾ książki sprowadza się do tego, że błądzi każdy, kto nie zgadza się z „Summą teologii” św Tomasza.

Spodziewałem się czegoś znacznie ambitniejszego i ożywczego.

--------------------------

„Po pierwsze, wskazana wydaje się duża ostrożność przed chrystologicznym zawężeniem. (…) Zbyt wąska koncentracja (…) na Jezusie Chrystusie jako na kluczu i rozwiązaniu wszystkich problemów egzystencjalnych i totalnym uzasadnieniu wiary byłaby zbyt prostą koncepcją”. Karl Rahner

„Rozdział teologii od filozofii – o ile jest w ogóle możliwy – nie skutkuje teologią niezależną, lecz teologią osłabioną. Bez filozofii teologia redukuje się do (określonego) odczuwania i doświadczenia. Nie zajmuje się bytem, lecz mitem”.

„Dlatego wierzący musi zająć się filozofią, zanim zajmie się chrystologią. Pierwszeństwo ma rozum wiernego, dopiero później – i na nim bazując – Chrystus”.

„Kościół nie jest niezależną rzeczywistością istniejącą niejako między nami a Bogiem. Nie jest przedstawicielem ani zastępcą Boga. Nie może być postrzegany jako namiastka Boga. Kościół nie jest Bogiem obecnym, lecz doczesną obecnością Boga. Nie jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi, lecz ściśle rzecz biorąc, ich zapośredniczeniem. Pojedynczy chrześcijanin jest pierwotniejszy od Kościoła”.

„Kościół nie jest identyczny z religią chrześcijańską. Wiara nie jest prymarnie fenomenem kościelnym. Chrześcijaństwo nie wyczerpuje się w aktywnym uczestniczeniu w życiu wspólnoty lub w charytatywnej działalności Kościoła. Chrzest jest czymś więcej niż tylko włączeniem do wspólnoty kościelnej. Często powstaje natomiast wrażenie, że kościelni dostojnicy częściej głoszą kazania o Kościele niż o Bogu. Nie trudno jednak dojść do przekonania, że Kościół bez Boga traci sens”.

Zaczyna się ciekawie:

I. Teologia jako nauka o Bogu a nie nauka o wierze. Jest jedna Prawda, z którą wszystko jest (powinno być) zgodne, dlatego teologia nie bada jednego poszczególnego systemu wierzeń w oderwaniu od wszystkiego.
II. Chrześcijaństwo to nie wszystko. Świat istniał przed wejściem Jezusa w historię i przed nim teologia już istniała (Dalej słusznie o...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1
  • Religia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Teologiczne błędy myślowe


Podobne książki

Przeczytaj także