Azjatycka szachownica. Ameryka, Chiny, Indie, Pakistan

Wydawnictwo: Sprawy Polityczne
Azjatycka szachownica. Ameryka, Chiny, Indie, Pakistan
978-83-921906-9-1
Karolina

"Azjatycka szachownica" jest próbą przedstawienia splotu konfliktów i interesów Indii, Chin i Pakistanu, który w przeszłości doprowadził już do wielu lokalnych wojen. Dziś powagę sytuacji potęguje fakt, że wszystkie te kraje posiadają broń nuklearną. "Wielka gra" w Azji Środkowej w XXI wieku toczy się więc o kontrolę nad tymi samymi krajami, o które chodziło sto lat wcześniej, ale głównymi przeciwnikami są w niej zupełnie inne kraje. Przede wszystkim Stany Zjednoczone, w drugiej kolejności Chiny, w trzeciej Indie i Rosja. Jest jeszcze jeden istotny partner, który ma szansę pomieszać szyki głównym rozgrywającym - ruch islamskich fundamentalistów.

źródło opisu: www.godryk.pl

źródło okładki: www.godryk.pl

Karolina | 2011-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2011

UWAGA! Jeśli ktoś chce przeczytać jeszcze "Azja Południowa. Tygiel islamu i globalizacji" niech odpuści sobie niniejszą pozycję: cała została przepisana w "Tyglu (...)". Oczywiście posegregowano ją inaczej, ale treść pozostała niezmienna.

Co do samej książki: przybliża ona sytuację polityczną w Azji Południowej głównie traktując o Indiach, Chinach i Pakistanie. Analiza jest przeprowadzona bardziej ze strony indyjskiej, którą autor zna najlepiej (był tam wieloletnim dyplomatą). Jeśli ktoś szuka perspektywy chińskiej, nie jest to pozycja dla niego.

Stawiam dwie gwiazdki. Wprawdzie wszelkie informacje uważam za przydatne i ciekawe, choć wypływa to poniekąd z naturalnej znajomości tematu przez pana Zbytka. Gdyby nie to, mam wrażenie, że książkę napisano bez polotu, niemal od niechcenia. Ratuje ją tematyka znana jedynie wąskiej grupie zainteresowanych (przynajmniej w Polsce). Reszta jest dość niespójna i jakkolwiek pokazuje obraz geopolityki w Azji Południowej to dla kogoś bardziej...

AhCat | 2018-07-20
Przeczytana: 05 marca 2017