Kalendarz wydarzeń literackich: styczeń 2023

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
11.01.2023

Czekaliście? W nowym roku powracamy ze świeżym kalendarzem wydarzeń literackich. Jak co miesiąc przygotowaliśmy zestawienie najciekawszych inicjatyw kierowanych do miłośników i miłośniczek czytania.

Kalendarz wydarzeń literackich: styczeń 2023

------

Spotkania w Bibliotece Raczyńskich
Gdzie? Poznań
Kiedy? Cały styczeń

Nowy rok przyniesie nowe cykle w założonej w 1829 roku Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, zlokalizowanej na placu Wolności.

W styczniu ruszył cykl „Czytanie przestrzeni”, czyli seria spotkań o literaturze prowadzonych przez Natalię Raczkowską. Z kolei wielbiciele tajemnic zawodowych znajdą coś dla siebie 12 stycznia – o 18:00 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Sztuk-mistrze”. Tym razem o swojej pracy opowie Kinga Sibilska z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Czym zajmuje się muzealnik? Co można wyczytać z obrazu? Jak tworzy się scenariusz wystawy? Tego dowiecie się w Filii Sztuki. 

W styczniu powróci też lubiany cykl „Wtorek dla seniora”. „Jego forma uległa pewnej zmianie i teraz zapraszać będziemy na spotkania z literaturą, poezją, ziołami, a także na treningi pamięci”, informują przedstawiciele Biblioteki Raczyńskich.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 17 stycznia o godzinie 16:00 i poświęcone będzie pamiętnikom i pisaniu. O tym, czy warto spisywać wspomnienia i jak to robić, opowie Maria Zboralska, której wywiad rzeka z prof. Stanisławem Grygielem pt. „Żyć znaczy filozofować” otrzymał nagrodę Książki Historycznej Roku w kategorii najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku. Jak dodają organizatorzy, bardzo ciekawym uzupełnieniem tematu będzie spotkanie o pamiętnikach niemieckich nastolatków, którzy prowadzili swoje zapiski w latach 1859–1860. „Na to spotkanie zapraszamy wraz z Wydawnictwem Miejskim Posnania 17 stycznia o 17:15 do sali 1”, poinformowano.

Kolejny rok spotkań autorskich w Bibliotece Raczyńskich zostanie otwarty 18 stycznia (środa) o 18:00 rozmową z Marcelem Woźniakiem. Spotkanie poświęcone będzie dwóm książkom jego autorstwa, pisanym metodą reporterską: „Egzekutorowi” i „Rzeźnikowi z Lyonu”. Podczas rozmowy, którą poprowadzi Kalina Olejniczak, będzie mowa m.in. o zbieraniu materiałów do powieści we Lwowie, Drohobyczu, Lyonie i Amsterdamie.

Więcej informacji na temat wydarzeń w Bibliotece Raczyńskich znajdziecie pod tym adresem.

------

Styczeń w Pałacu Potockich
Gdzie? Kraków
Kiedy? Cały styczeń

Przed nami kolejny rok w Pałacu Potockich w Krakowie. „Na styczniową rozgrzewkę przygotowaliśmy różnorodny program, który zadowoli zarówno najmłodszych czytelników, jak i nieco starszych miłośników sztuki. Nie zabraknie wyjątkowych zajęć dla dzieci, paneli dyskusyjnych, wieczorów autorskich i warsztatów, a nawet Po/wolnej soboty”, informują przedstawiciele Pałacu.

W styczniu odbędą się dwie odsłony „Literackich Chwil” – wyjątkowych warsztatów dla dzieci. Wszystkie zajęcia w tym cyklu prowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski – twórcy Domu Kultury INSPIRO, organizatorzy setek warsztatów dla dzieci, nagradzani animatorzy kultury, którzy uwielbiają pracę z dziećmi i dla których to dzieci chcą zmieniać świat. Są „praktycznie nieteoretyczni”. Fascynuje ich siła oddolnych inicjatyw, energia lokalnych społeczności i fakt, że wszystko jest możliwe. Na cykl warsztatów „Literackie Chwile” w Pałacu Potockich zaprasza KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich. Na warsztaty obowiązują zapisy, które startują tydzień przed danym wydarzeniem na tej stronie.

Pierwsze „Literackie Chwile” w 2023 roku rozpoczną się 15 stycznia o godz. 9:30. Warsztaty zatytułowane „Kosmiczne flażolety, czyli Chwila pod gwiazdą polarną” dedykowane będą dzieciom w wieku 5–6 lat. „Zaraz po nich, o godz. 11:45, Pałac Potockich zaprasza na »Literackie Chwile« tłumaczone na język ukraiński. Tym razem czeka nas wyjątkowa diamentowa ekspedycja”, poinformowano.

I dalej: „29 stycznia o godz. 9:30 zapraszamy rodziców z nieco starszymi pociechami. »Wszyscy inni niż wszyscy, czyli Chwila z wyjątkowością« to zajęcia dedykowane dzieciom w wieku od 7 do 10 lat. O godz. 11:45 rozpoczną się zaś warsztaty tłumaczone na język ukraiński: »Kosmiczne flażolety, czyli Chwila pod gwiazdą polarną«”.

Spotkanie wokół twórczości Moliera

Czy Molier jest wiecznie żywy? Na to pytanie odpowiedzi będą szukać goście spotkania współorganizowanego przez Wszechnicę Oświeceniowo-Racjonalistyczną, które odbędzie się 12 stycznia o godz. 18:00 w Pałacu Potockich. Kazimiera Szczuka, historyczka literatury, publicystka i dziennikarka, oraz Krzysztof Pluskota, aktor, reżyser, dyrektor Teatru Stu podyskutują również o tym, na ile aktualne są sztuki Moliera i co jest powodem tego, że przekłady Tadeusza Boya-Żeleńskiego, wybitnego tłumacza dzieł francuskiego dramaturga, czyta się, jakby powstały nieomal wczoraj. 

DOM.CZAS.ZMIANA. Spotkanie różnych języków i perspektyw

17 stycznia o godz. 18:00 Instytut Kultury Willa Decjusza zaprasza do Pałacu Potockich na dyskusję DOM.CZAS.ZMIANA. Spotkanie różnych języków i perspektyw z udziałem pisarzy i tłumaczy z Polski, Ukrainy i Niemiec. W spotkaniu udział wezmą: Natalka Śniadanko, Jacek Dehnel, Andreas Volk, a poprowadzi je Urszula Pieczek. Wydarzenie będzie prowadzone w trzech językach: polskim, niemieckim i ukraińskim, oraz tłumaczone symultanicznie. Dyskusja towarzyszy publikacji specjalnego wydania czasopisma internetowego – „Radaru”.

Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu – spotkanie z Agnieszką Stabro

18 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie wokół książki „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu”, na którym zagości sama autorka – Agnieszka Stabro. Punktem wyjścia do dyskusji stanie się postać światowej sławy polskiego rzeźbiarza, którego dzieła można podziwiać nie tylko w Polsce, ale również we Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy na Wyspach Kanaryjskich. Wyjątkowy punkt odniesienia dla uczestników stanowi jedna z najbardziej charakterystycznych rzeźb Mitoraja, „Eros Bendato”, ustawiona na Rynku Głównym kilkadziesiąt metrów od wejścia do Pałacu Potockich. Na tym zresztą nie kończą się więzi rzeźbiarza z Krakowem: Mitoraj ukończył studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem Tadeusza Kantora, o czym wyczerpująco w swojej książce pisze Stabro. Spotkanie może być znakomitą okazją, żeby lepiej poznać tego wybitnego artystę oraz spojrzeć na jego życiorys w krakowskim kontekście.

Styczniowa „Po/wolna sobota” w Pałacu Potockich

Nadchodzi kolejna „Powolna sobota” w Pałacu Potockich. „28 stycznia ponownie będziemy was zachęcać, by zwolnić – przyjrzeć się sobie, lokalnemu potencjałowi twórczemu (i nie tylko!) oraz filozofii powolnego odpoczywania. Jak zwykle czekają nas wyjątkowe warsztaty, prelekcje, zajęcia z jogi oraz przepyszna kawa! Organizatorem wydarzenia jest Kraków5020, a partnerem KBF”, informują przedstawiciele Pałacu Potockich.

------

„Byłem fotografem w Auschwitz” – spotkanie autorskie
Gdzie? Poznań
Kiedy? 12 stycznia

Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkanie z Anną Dobrowolską, autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. Odbędzie się ono w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, zlokalizowanej przy ul. Fr. Ratajczaka 38, w czytelni NOVA, .

„Nazywam się Wilhelm Brasse. Jestem fotografem. Od września 1940 roku byłem więźniem w obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Wykonałem ponad 50 tysięcy zdjęć do obozowych kartotek oraz dokumentację eksperymentów doktora Mengelego” – tak swoją opowieść zaczyna człowiek, którego zdjęcia stały się dowodem zbrodni przeciw ludzkości.

Spotkanie będzie połączone z prezentacją filmu dokumentalnego „Portrecista”, opowiadającego historię Wilhelma Brassego.

------

„Wyspiański. Dopóki starczy życia” – spotkanie autorskie
Gdzie? Kraków
Kiedy? 15 stycznia

Wydawnictwo Iskry zaprasza na spotkanie z Moniką Śliwińską, autorką książki „Wyspiański. Dopóki starczy życia”, które odbędzie się w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

Pisarka opowie o Stanisławie Wyspiańskim – jego mierzeniu się ze sobą, z otoczeniem, a także czasem, którym dysponował.

W swojej książce autorka rekonstruuje mało znany, prywatny portret Stanisława Wyspiańskiego, skorzystawszy z archiwów, dokumentów rodzinnych, listów i pamiętników. Przedstawia dramatyczny zapis życia genialnego malarza, poety, reformatora teatru; artysty u szczytu popularności, który żegna się ze światem.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 15 stycznia o godz. 13:15 w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, w sali „U Samurajów”.

------

Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem
Gdzie? Wsola
Kiedy? 15 stycznia

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza na spotkanie literackie z Jerzym Jarniewiczem – poetą, eseistą, tłumaczem, ubiegłorocznym laureatem Nagrody Literackiej „Nike”. Spotkanie odbędzie się w niedzielę, 15 stycznia. Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny.

Jarniewicza nagrodzono Nike za tom „Mondo Cane”. – Skoncentrujemy się na tym najnowszym tomie wierszy, ale rozmawiać będziemy także o całej twórczości Jerzego Jarniewicza i o jego dokonaniach translatorskich, bowiem jego wrażliwość poetycka zdecydowanie kształtowała się i kształtuje także poprzez to, jakich autorów tłumaczy i jakich czyta – mówi Anna Spólna, która poprowadzi spotkanie.

------

„Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego” – spotkanie autorskie
Gdzie? Kraków
Kiedy? 18 stycznia

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na rozmowę o książce Pawła Mościckiego „Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego”, która odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18:00 w Kawiarni Literackiej (ul. Krakowska 41, Kraków).

W spotkaniu udział wezmą również dr hab. Paweł Mościcki, prof. IBL PAN, oraz dr hab. Jakub Momro, prof. UJ.

Książka „Wyższa aktualność. Studia o współczesności Dantego” przedstawia „Boską komedię” Dantego Alighieri jako źródło wiedzy na temat współczesności. To punkt wyjścia do nieustannie ponawianych prób poznania, kontestowania czy rewolucjonizowania swojej epoki, podejmowanych przez artystów takich jak Robert Rauschenberg, Pier Paolo Pasolini, Peter Weiss, Philippe Sollers i wielu innych. Oparta na lekturach dzieła Dantego, przeplatanych interpretacjami tych, którzy nawiązują do niego w swoich poszukiwaniach, praca ta stanowi prezentację momentów czasowego spiętrzenia, zgęstnienia czasu, który zaczyna w równym stopniu nazywać najbliższe doświadczenie „Teraz” oraz odległą historię kultury. Taka anachroniczna perspektywa pozwala spojrzeć na nowo nie tylko na aktualność dzieła Dantego, ale także za jego pośrednictwem na węzłowe problemy współczesności: Zagładę, zimną wojnę, przemysł kulturalny czy katastrofę klimatyczną. Nie chodzi tu więc jedynie o nowe odczytanie „Boskiej komedii”, ale o pozwolenie na to, aby to poemat Dantego czytał nasze czasy od nowa.

------

Zgłoszenia do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Gdzie? Cała Polska
Kiedy? Do 15 stycznia

Trwają zgłoszenia do 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, której poprzednia, 13. edycja, była rekordowa pod względem liczby nadesłanych książek.

Zgłoszenia mogą przesyłać zarówno wydawnictwa, jak i osoby fizyczne bezpośrednio do Biura Kultury Urzędu Miasta (plac Bankowy 2, 00–095 Warszawa). Należy dostarczyć sześć egzemplarzy zgłaszanej książki w paczce opisanej jako „Nagroda Kapuścińskiego 2023”.

Książki nadsyłać można do 15 stycznia.

------

Zgłoszenia do Nagrody Literackiej Gdynia
Gdzie? Cała Polska
Kiedy? Do 31 stycznia

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłosił 18. edycję ogólnopolskiego konkursu Nagroda Literacka Gdynia, która rokrocznie wręczana jest najlepszym publikacjom minionego roku w czterech kategoriach: proza, poezja, eseistyka i przekład na język polski.

Kandydatury do nagrody mogą zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie 31 stycznia 2023 roku wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także: wydawnictwa i osoby reprezentujące instytucje kultury oraz media o charakterze literackim.

Nagroda główna w każdej kategorii to 50 tys. zł. Jak zawsze finał konkursu odbędzie się jesienią.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad Wrzesiński - awatar
Konrad Wrzesiński 11.01.2023 15:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post