Jakie serialowe premiery czekają na widzów w 2022 roku?

LubimyCzytać LubimyCzytać
04.01.2022

W naszym cyklu „Najpierw książka, później film” w rok 2022 wchodzimy z nowymi zwiastunami „Peaky Blinders” i „Skarbu Mikołajka”, a także z informacjami o najbardziej oczekiwanych serialach najbliższych 12 miesięcy.

Jakie serialowe premiery czekają na widzów w 2022 roku? Kadr z serialu „Wiedźmin. Rodowód krwi”, materiały prasowe Netflix

„Peaky Blinders. Prawdziwa historia słynnych gangów Birminghamu”, Carl Chinn

W sieci pojawił się już zwiastun 6. sezonu „Peaky Blinders”. Finałowa odsłona opowieści o gangsterskich potyczkach, oparta na reportażu Carla Chinna, ma mieć swoją premierę na początku roku 2022, nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy dokładnie. Co ważne, informacja ta dotyczy Wielkiej Brytanii, w Polsce serial BBC, emitowany w naszym kraju przez Netflix, w przypadku poprzednich serii, ukazywał się dopiero po tym, jak emisja całego sezonu na Wyspach się zakończyła. Wydarzenia w 6. serii będą się rozgrywać w cieniu II wojny światowej, a błędy popełnione przez Tommy’ego (w tej roli Cillian Murphy) podczas nieudanej próby zabójstwa Oswalda Mosleya przysporzą mu kolejnych kłopotów. Jak zapowiedział twórca serialu, Stephen Knight, tym razem zastaniemy rodzinę Shelbych w ekstremalnym niebezpieczeństwie, ponieważ stawka, o którą walczą nigdy nie była tak wysoka. Reżyserem finałowej serii jest Anthony Byrne, najprawdopodobniej będzie ona miała 6 odcinków.

„Skarb Mikołajka”, Emmanuelle Lepetit

W minionym tygodniu ukazał się trailer promujący „Skarb Mikołajka”, który wejdzie do polskich kin 4 lutego 2022 roku. Co ciekawe, premiera polskiego tłumaczenia książki Emmanuelle Lepetit, będącej podstawą dla ekranizacji, też dopiero przed nami – publikacja ukaże się ona 12 stycznia. Powieść, napisana na podstawie słynnych książek Goscinny’ego i Sempégo, opowiada o tym, jak świat Mikołajka nagle wywraca się do góry nogami, gdy jego tata dostaje awans i propozycję pracy w innym mieście. A przecież życie chłopca to nie tylko rodzice, ale i ulubieni kumple, wołający na siebie Niezwyciężeni. Czy Mikołajkowi uda się uniknąć wyprowadzki na drugi koniec kraju? We francuskim filmie zobaczymy m.in. Ilana Debranta w roli Mikołajka, Audrey Lamy w roli jego mamy oraz Jeana-Paula Rouve’a w roli taty chłopca.

Najpopularniejsze seriale na Netflixie w 2021 roku

Flixpatrol, firma, która zajmuje się analizą danych od platform streamingowych, opublikowała listę 25 seriali najpopularniejszych w 2021 roku na Netflixie. Czy są wśród nich produkcje nakręcone na podstawie książek? Tak, i to niemało. 25. miejsce przypadło „Łasuchowi” – apokaliptycznemu serialowi na podstawie komiksu Jeffa Lemire’a. Warto dodać, że z kanadyjskim autorem nasz publicysta, Bartosz Czartoryski, przeprowadził w czerwcu wywiad. Na 21. pozycji znalazła się natomiast produkcja „Cień i kość”, dla stworzenia której podstawę stanowiła powieść Leigh Bardugo pod tym samym tytułem. 13. miejsce należy z kolei dla trzeciego sezonu „Ty”, opartego na powieściach Caroline Kepnes. W pierwszej dziesiątce, na miejscu 9., uplasowała się natomiast „Sprzątaczka” – serial o młodej mamie, walczącej o utrzymanie siebie i dziecka po odejściu od przemocowego partnera powstał na podstawie książki Stephanie Land, która opisała w niej własną historię. Bardzo dużą popularnością cieszyli się też w minionym roku „Bridgentonowie” – serial zajął w zestawieniu 5. pozycję, jest on inspirowany powieściami Julii Quinn. 2. miejsce na podium zajął „Lupin” – opowieść o złodzieju dżentelmenie, dla której inspirację stanowiły utwory Maurice’a Leblanca o Arsènie Lupinie, włamywaczu dżentelmenie. 1. miejsce zajęła produkcja niezwiązana z żadną książką, czyli południowokoreański serial „Squid Game”.

Serialowe premiery 2022 roku

A jakie premiery czekają nas w 2022 roku? Miłośnicy książek i seriali mają na co czekać. W tym roku 2 września na Amazon Prime ma zadebiutować serial „Władca Pierścieni”. Producenci zapowiedzieli, że powstanie 5 sezonów oraz spin-off. Serial, którego akcja będzie się rozgrywać w uniwersum przedstawionym na kartach powieści J.R.R. Tolkiena, został wyreżyserowany przez J.A. Bayona, a jego twórcami są Patrick McKay i J.D. Payne. Kogo zobaczymy w produkcji? Tego jeszcze do końca nie wiadomo, jednak potwierdzono, że udział w nim wezmą m.in. Robert Aramayo, Ismael Cruz Córdova, Nazanin Boniadi, Markella Kavenagh. Być może do obsady dołączą również niektórzy aktorzy znani z filmowej adaptacji Petera Jacksona – jednak np. Hugo Weaving wyraził już swoją niechęć do udziału w tym przedsięwzięciu.

Zadowoleni powinni być również fani George’a R.R. Martina, ponieważ w 2022 roku ukaże się „Ród Smoka”, czyli serial stanowiący prequel do „Gry o tron” – jego akcja rozgrywa się dwa stulecia przed wydarzeniami, które znamy z książek z cyklu. Fabułę serialu oparto na „Ogniu i krwi”, w pierwszym sezonie, dostępnym na HBO, będzie można zobaczyć 10 odcinków, a dokładna data premiery nie jest jeszcze znana.

Na 2022 roku zapowiedziana jest również kolejna produkcja z uniwersum stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego – „Wiedźmin. Rodowód krwi” przedstawi dawno zapomnianą opowieść osadzoną w świecie elfów – jej akcja rozgrywać się będzie 1200 lat przed wydarzeniami przedstawionymi w serialu, który doczekał się już dwóch sezonów. Opowie losy pierwszego Wiedźmina i o tym, jak połączyły się światy ludzi, elfów i potworów.

Nie zapominajmy również o „Wywiadzie z wampirem”, zapowiadanym na rok 2022 przez AMC. Serial na podstawie powieści zmarłej niedawno Anne Rice ma liczyć 8 odcinków, a w jego produkcję są zaangażowani: Rolin Jones, Mark Johnson, Christopher Rice, syn autorki, pracowała przy nim również sama pisarka. Konkretna data premiery nie jest jeszcze znana, przy okazji warto przypomnieć, że w 1994 roku powstał legendarny już niemal film na podstawie „Wywiadu z wampirem”, w którym zagrali: Tom Cruise, Brad Pitt i Kirsten Dunst.

Odwiedź nasz profil „Najpierw książka, później film” na Facebooku. Zapraszamy na najświeższe literacko-filmowe plotki!

[as]


komentarze [6]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Gothabella  - awatar
Gothabella 10.01.2022 11:08
Czytelniczka

Na Netfliksie, nie "Netflixie". Serial Peaky Blinders (2013) raczej nie powstał na podstawie reportażu Carla Chinna (2014), zwłaszcza że serialowy i historyczny gang mają wspólne tylko nazwę i chyba okres działalności. Twórcy serialu (zresztą świetnego) hołdują romantycznemu mitowi gangstera, tymczasem autentyczny gang zajmował się, o ile mi wiadomo, jakąś typowo obmierzłą...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Rick Deckard - awatar
Rick Deckard 06.01.2022 21:17
Czytelnik

Nie pojmuje po co artykuł o serialach na platformie dotyczącej literatury ? to jakby na Filmwebie był artykuł o powieściach na podstawie których powstały adaptacje. Problem polega na tym że kino czy film jako sztuka już dawno uległo kompletnej degradacji, stały się niczym innym jak tubą propagandową politycznych "poprawności" Osławiony i tak reklamowany "Władca Piersieni"...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Neskka  - awatar
Neskka 05.01.2022 11:00
Bibliotekarka

Dlaczego nikt nie mówi o "Ostatnim Królestwie" opartym na powieściach Bernarda Cornwella? To jedna z najlepszych produkcji ostatnich lat. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mylengrave  - awatar
Mylengrave 05.01.2022 10:27
Czytelniczka

Uuu, czekam na kilka z nich: House of the Dragon, Wiedźmina, Wywiad z wampirem i Władca Pierścieni też mnie interesują, ale mam tylko HBO GO i Netflixa, więc nie wiem, czy będą na tych platformach. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mag1973  - awatar
Mag1973 04.01.2022 22:41
Czytelnik

Jak super Tom  z rodziną powraca. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 04.01.2022 12:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post