rozwiń zwiń

forum Oficjalne Konkursy

Okruchy pamięci – wygraj książkę „Dziecko z mgły”.

LubimyCzytać
utworzył 06.05.2019 o 13:14

Alicja to szczęśliwa i spełniona singielka. Wiedzie spokojne i poukładane życie, które zostaje niespodziewanie wywrócone do góry nogami, gdy pojawia się w nim dziewczynka o nieznanym nikomu pochodzeniu i przeszłości. W dodatku niebawem okazuje się, że Mia nie jest zwyczajnym dzieckiem, a jeszcze dziwniejszy jest powód, dla którego Alicja musi się nią zaopiekować.

Wyobraźcie sobie, że ktoś z Waszych bliskich traci pamięć. W jaki sposób będziecie starali się pomóc takiej osobie? Jakie historie z Waszego wspólnego życia przywołacie, aby bliska osoba mogła wrócić do normalności?

Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.


Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Dziecko z mgły - Jacek Skowroński
Dziecko z mgły

Autor : Renata Kosin

Alicja to szczęśliwa i spełniona singielka. Wiedzie spokojne i poukładane życie, które zostaje niespodziewanie wywrócone do góry nogami, gdy pojawia się w nim dziewczynka o nieznanym nikomu pochodzeniu i przeszłości. W dodatku niebawem okazuje się, że Mia nie jest zwyczajnym dzieckiem, a jeszcze dziwniejszy jest powód, dla którego Alicja musi się nią zaopiekować. Zaskoczona nową dla siebie sytuacją, początkowo usiłuje znaleźć z niej jak najlepsze wyjście i pozbyć się kłopotu, dopóki nie odkrywa, że to, w co została wbrew sobie wplątana ma związek z jej własną przeszłością. Ze zdumieniem uświadamia sobie, że ktoś dawno temu w zagadkowych okolicznościach częściowo pozbawił ją pamięci i tym samym wielu ważnych wspomnień z jej własnego dzieciństwa. Alicja postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się, kto i dlaczego to zrobił. Przez to zostaje porwana przez kolejną lawinę coraz bardziej zaskakujących zdarzeń. Wkrótce do niej dociera, że jej życie tak naprawdę nigdy nie było ani spokojne, ani poukładane, ale pełne pozorów i niedomówień, z których wcześniej nie zdawała sobie sprawy.

Regulamin
  • Konkurs trwa 6 maja - 12 maja włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu Filia. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [58]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Bartus20 07.05.2019 10:04
Czytelnik

Chętnie przeniósłbym się do świata w którym rządzi magia ,a że jestem człowiekiem myślącym racjonalnie za pomocą magii stworzyłbym świat w którym każdy chciałby zamieszkać ,i w którym toczyły by się wojny o kobiety. które były by krwawe i zażarte bo każdy z moich magów miałby swoje argumenty w walce o swoją królową czarów. Ponieważ wszystkie królowe cechował niepowtarzalny...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Iris 07.05.2019 09:49
Czytelniczka

Same opowieści mogłyby nie wystarczyć, dlatego starałabym się tę osobę zabrać w te miejsca, w których byłam kiedyś z nią lub nim, i postarać się jeszcze raz odegrać tamte wydarzenia. Słuchać, smakować, czuć. Zaangażować do pomocy zmysły, które przypomną coś niecoś z zapomnianej przeszłości.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LadyDot Szyszka 07.05.2019 09:05
Czytelniczka

Myślę, że zdrowemu człowiekowi bardzo trudno w ogóle odnaleźć się w takiej sytuacji. Moim zdaniem kluczem do tego będzie cierpliwość i oddziaływanie na zmysły.
Po pierwsze, każdego dnia o poranku dać osobie chorej chwilę na oswojenie się z sytuacją np. poprzez przeglądanie zdjęć.
Po drugie, unikać opowiadania na siłę historii, które brzmią dla chorej osoby jak zwykła...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Małgosia Lewenda 06.05.2019 23:30
Czytelniczka

Jak pomóc bliskiej osobie w odzyskaniu pamięci?
Trudna sprawa.Sądzę,że wszystko zależałoby od tej osoby.Sposób,tempo a przede wszystkim chęć.
Od razu nasuwa mi się pytanie: czy należałoby przypominać i opowiadać takiej osobie o wszystkich złych uczynkach, które popełniła, o błędach?
Myślę, że czas jest najlepszym lekarzem.
A może to dobry moment, aby taka osoba stała się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anksunamun 06.05.2019 22:12
Czytelnik

Taką – a może raczej bardzo podobną sytuację – przeżywam na co dzień z moim narzeczonym. Jest to człowiek, obdarzony niesłychanie krótką pamięcią, który zapamiętuje jedynie najistotniejsze kwestie, głównie bieżące, zaś cała reszta przepada w mrokach jego niepamięci. Często więc muszę mu przypominać, o czym na przykład rozmawialiśmy (czasem zarzuca mi, że mu coś wmawiam, bo...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
anin 06.05.2019 19:57
Czytelniczka

- Hej! Przyniosłam Ci te rzeczy, które obiecałam - wyjęłam z torby kilka książek, płyt i dwa albumy ze zdjęciami. - To wszystko uwielbiałaś przed wypadkiem. Może dzięki temu coś Ci się przypomni.
- Nie sądzę - siostra odwróciła wzrok spoglądając w siną dal za oknem.
- Chociaż spróbuj, przecież nic na tym nie stracisz - próbowałam ją przekonać.
- Skąd mam wiedzieć czy mi nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
mariagrant 06.05.2019 18:47
Czytelnik

Utrata pamięci bywa niestety daleka od książkowych tajemnic i romantycznych głupotek, nie mówiąc już o szczęśliwym zakończeniu.

Obserwując moją babcię pogrążającą się w chorobie, widzę, jak stopniowo rozpada się osoba, którą była. Nie jest to już tylko utrata wspomnień, ale zagubienie w drodze do łazienki, udręka nieustannego powtarzania tego samego dialogu, zubożenie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Angela21 Hołowacz 06.05.2019 18:09
Czytelniczka

Bliskiej osobie próbowałabym przypomnieć wszystko przez bodźce takie jak muzyka, miejsce, zapach ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
agnieszka2907 06.05.2019 17:06
Czytelnik

Gdyby ktoś z moich bliskich stracił pamięć zrobiłabym wszystko, aby pomóc mu odnaleźć się na nowo. Zabierałabym go w miejsca, w których lubił spędzać czas i opowiadałabym różne anegdoty z jego życia związane właśnie z tymi miejscami.
Próbowałabym także oddziaływać na niego poprzez smaki, zapachy, dźwięki i obrazy. Przyrządzałabym jego ulubione dania, przynosiłabym kwiaty,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ivon 06.05.2019 16:19
Czytelniczka

Jeśli mowa o bliskich mi osobach, to zrobiłabym absolutnie wszystko, by odzyskały choć część samych siebie i dotychczasowego życia w najlepszym jego wydaniu. Domyślam się jaki chaos może odczuwać taka osoba, więc nie starałabym się za wszelką cenę przemycać bardzo dużej ilości informacji z przeszłości, podsuwać zdjęć i raczyć opowieściami z jej życia, bo szczerze wątpię, że...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej