forum Oficjalne Konkursy

Recepta na niepamięć - wygraj pakiet książek „Rysa" i „Wczoraj".

LubimyCzytać
utworzył 21.11.2018 o 12:08

Recepta na niepamięć - wygraj pakiet książek „Rysa" i „Wczoraj".

„Rysa”

Współczesna Warszawa. Ginie bezdomny alkoholik. Prowadząca śledztwo komisarz Monika Brzozowska przeczuwa, że w sprawie chodzi o coś więcej niż porachunki kloszardów. Kolejne zbrodnie potwierdzają jej przypuszczenia. W toku śledztwa okazuje się, że dawne grzechy zamordowanych wiążą się z błędami młodości samej komisarz. Cierpiąca na zaniki pamięci Brzozowska zostaje wplątana w niebezpieczną grę, która zmusi ją do spojrzenia wstecz i ponownej walki z demonami przeszłości. Policjantka, za którą ciągną się stare grzechy.

 

„Wczoraj”

Claire to monoska. Podobnie jak trzy czwarte Brytyjczyków jej pamięć krótkotrwała obejmuje zaledwie jeden dzień. Awans społeczny zawdzięcza małżeństwu z Markiem, duosem, którego pamięć sięga dwa dni wstecz. Mark jest znanym pisarzem, właśnie stawia też pierwsze kroki w polityce. Są razem szczęśliwi, a przynajmniej to właśnie Claire zapisała w swoim dzienniku. Do czasu, gdy nurt rzeki Cam wyrzuca na brzeg kobiece ciało. W policyjnym śledztwie wszystkie tropy prowadzą do Marka...

 

Żyjecie w świecie wykreowanym przez Felicię Yap, w którym ludzie pamiętają jeden lub dwa dni wstecz. Niewielu zachowuje wspomnienia przez dłuższy okres, ale tak jak komisarz Brzozowska, cierpią na zaniki pamięci. Jak w takich okolicznościach… obcować z literaturą? Napiszcie, w jaki sposób radzilibyście sobie z ciągłym zapominaniem tego, co przeczytaliście.


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.

Nagrody
Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają pakiet książek „Rysa" i „Wczoraj".
 
Regulamin
  • Konkurs trwa od 21 listopada do 28 listopada włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce i posiadające konto na portalu lubimyczytać.pl.
  • Prace zamieszczane na serwerze portalu powinny spełniać następujące wymagania: Maksymalna waga ilustracji - 100 KB. Maksymalna szerokość - 300 px. Format pliku graficznego: .jpeg. Wymagania nie dotyczą grafik pochodzących z serwerów zewnętrznych
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane osobowe uczestnika (imię, nazwisko, adres korespondencyjny i numer telefonu) przetwarzane będą przez administratora serwisu lubimyczytać.pl w celu przeprowadzania konkursu, wysyłki nagród oraz analizy i statystyki . Dane osobowe zwycięzcy mogą zostać przekazane w celu wysyłki nagrody partnerowi konkursu - Wydawnictwu W.A.B. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
  • Adres i numer telefonu zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.
 

odpowiedzi [57]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Dreamer 25.11.2018 17:57
Czytelniczka

Myślę, że dla czytelnika przypadłość krótkotrwałej pamięci ma znacznie więcej plusów niż mogłoby się wydawać.

Ile to razy wracałeś do książki, która wyjątkowo Cię urzekła, ale nie towarzyszyły Ci te same emocje, kiedy przerzucałeś jeszcze jej pachnące nowością strony? Teraz ten problem odszedłby w niepamięć ;) Mógłbyś ciągle czytać ją na nowo!
A co w przypadku, kiedy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
marta_1234 25.11.2018 12:57
Czytelnik

To zawsze dobry pomysł- pomyślałam znajdując pusty zeszyt. W tej samej szufladzie obok leżał długopis. Przecież mogę notować to co ważniejsze-pisać streszczenia przeczytanych książek.Jednak musiałam się do tego przygotować. Zrobiłam gigantyczne zakupy w postaci zeszytów, notesów, długopisów i zabrałam się do działa.

Miesiąc później... 2,5 zeszytu później... 3 długopisy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
anhedonia91 25.11.2018 12:08
Czytelnik

Nie pamiętam co czytałam tydzień temu. Czy w ogóle trzymałam w dłoniach książkę, której treść chcę poznać w tej chwili? Czytać i pisać. Recenzować, kolekcjonować cytaty. To jest sposób, metoda i możliwość, aby zachować cząstkę przeczytanej książki i móc zanurzyć się w kolejnej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Firankowypotwór 24.11.2018 21:43
Czytelniczka

Byłoby kiepsko - książki musiałyby być krótkie, 50-100 stron i tworzyć zamkniętą całość, by połknąć je na raz. Pewnie spadłaby ich cena, co byłoby korzystne dla moli książkowych, które zaraz pójdą z torbami (pełnymi książek, oczywiście).
Z drugiej strony cudownie byłoby móc przeczytać coś ponownie, a jak po raz pierwszy - nie znając zakończenia <3

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
brenda 24.11.2018 19:03
Czytelniczka

Taka przypadłość miałaby zarówno plusy jak i minusy:

Z jednej strony zapominanie co się przeczytało jest bardzo problematyczne w przypadku długich serii, które ciężko przeczytać w dwa-trzy dni. Najgorzej, jeśli byłaby to jakaś seria detektywistyczna. W takim przypadku zapomnienie poszlak, jakie zebrało się w pierwszym tomie mogłoby skutecznie przeszkodzić w rozwikłaniu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
1985natalia 24.11.2018 11:07
Czytelnik

Zaczynanie nowej książki to dla mnie zawsze początek nowej przygody. Zapewne czerpałabym radość z tego, że mam w rękach nową, nieodkrytą dotąd przezemnie książkę. Czytam szybko więc książki wystarczają mi średnio na dobę lub dwie. Gdybym miała świadomość, że jutro nie będę niczego z niej pamiętać to napisałabym dla siebie streszczenie tego co już wchłonęłam. Gdybym tej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
JamesJoplin 24.11.2018 10:54
Czytelnik

Zapomniałam! Znowu zapomniałam! A miałam skończyć tę książkę już wczoraj, specjalnie wybrałam coś krótkiego, w sam raz na jeden dzień. Jeśli zacznę książkę w, dajmy na to, poniedziałek, muszę ją skończyć najpóźniej we wtorek. Potem muszę zaczynać od początku. Od kiedy cierpię na zaniki pamięci, to jedyny sposób, w jaki mogę sobie poradzić. Przez to już niejedną książkę...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Barbara Bereżańska 24.11.2018 02:22
Autorka

Pracuję z osobami chorymi na demencję. Zanik pamięci to dla mnie chleb powszedni. Oczywiście nie mojej. Myślę, że zastosowałabym metodę sprawdzoną w mojej pracy. Próbowałabym zapamiętać to, co przeczytałam, powtarzając czynność wielokrotnie. Jedną książkę czytałabym kilka, a nawet kilkanaście razy o stałej porze. Dodatkowo zrobiłabym zdjęcie okładki. Pod nim napisałabym...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nikolsosna 23.11.2018 20:51
Czytelnik

Można na przykład sobie nie radzić i czytać wciąż tę samą książkę. Pod warunkiem że to jest bardzo dobra książka, bo szkoda czasu na czytanie byle czego. Musimy też czytać całą książkę w ciągu jednego dnia, przecież jutro zapomnimy więc nie udałoby się czytać w odstępach. Wciąż zaczynali byśmy czytanie od początku. Proponuję więc książkę dobrą ale objotościowo możliwa do...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
ogarbejbe 23.11.2018 15:34
Czytelniczka

Hm, pisałabym karteczki samoprzylepki i przyczepiała wszędzie. Byłyby tam streszczenia, ulubione cytaty. A książki mogłabym przezywać na nowo codziennie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post