Timothy Mofolorunso Aluko

Timothy Mofolorunso Aluko urodził się w 1918 roku w Ilesha w zachodniej Nigerii. Pochodzi z plemienia Joruba. Ma w swoim dorobku cztery powieści: „One Man, One Wife”, One Man, One Matcher”, „Chief the... Timothy Mofolorunso Aluko urodził się w 1918 roku w Ilesha w zachodniej Nigerii. Pochodzi z plemienia Joruba. Ma w swoim dorobku cztery powieści: „One Man, One Wife”, One Man, One Matcher”, „Chief the Honourable Minister” i „His Worshipful Majesty”. Należy do grupy tzw. pisarzy – etnografów, którzy choć głęboko świadomi swych afrykańskich korzeni kulturowych, nie godzą się jednak ani na idealizowanie i gloryfikowanie tradycyjnej przeszłości afrykańskiej, ani też na zupełne odrzucenie wszystkiego, co europejskie. Wierny jednemu tematowi: zderzeniu się starego z nowym, bohaterami swych powieści czyni wykształconych na Zachodzie Afrykanów, przeważnie inżynierów czy absolwentów uczelni technicznych. Reprezentują oni to „nowe” i właśnie oni, a nie biali są przeciwnikami tradycyjnego porządku.
Akcja wszystkich powieści Aluko rozgrywa się w tym samym miejscu i czasie, tzn. w latach pięćdziesiątych naszego wieku, na terenie Regionu Zachodniej Federacji Nigerii, jeszcze przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Sądny dzień w Ibali
Sądny dzień w Ibali
Timothy Mofolorunso Aluko

5,33 (3 ocen i 0 opinii)
Sądny dzień w Ibali
"Sądny dzień w Ibali" ("Kinsman and Foreman", Londyn 1966), najdojrzalsza powieść w dorobku pisarza, jest w pewnym stopniu owocem obserwacji autora. Pracował on przez pewien czas jako dyrektor w Wydz...
czytelników: 7 | opinie: 0 | ocena: 5,33 (3 głosy)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
4
3
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (4)

zgłoś błąd zgłoś błąd