Julian Eugeniusz Kulski

ps. Chojnacki, Goliat (ur. 3 marca 1929) − polski architekt, żołnierz AK, powstaniec warszawski. Urodził się 3 marca 1929 roku jako syn Juliana Spitosława Kulskiego, architekta i wysokiego urzędnika... ps. Chojnacki, Goliat (ur. 3 marca 1929) − polski architekt, żołnierz AK, powstaniec warszawski.

Urodził się 3 marca 1929 roku jako syn Juliana Spitosława Kulskiego, architekta i wysokiego urzędnika państwowego. Od urodzenia mieszkał w Warszawie, także w czasie niemieckiej okupacji. Działał w ZHP, następnie w Szarych Szeregach, gdzie jego przełożonym był Ludwik Berger ps. Goliat. W 1941 roku Kulski złożył przysięgę żołnierską i przyjął pseudonim "Chojnacki", wstępując do Związku Walki Zbrojnej. W 1942 roku został aresztowany przez gestapo. Więziony w areszcie na Pawiaku, nie zdradził Niemcom żądanych przez nich informacji. Ostatecznie zwolniony, na krótko opuścił Warszawę. Po śmierci jego opiekuna i dowódcy Ludwika Bergera Kulski przyjął jego pseudonim Goliat. Następnie przeszedł do 9 Kompanii Dywersyjnej AK Żniwiarz. Brał udział w powstaniu warszawskim od chwili jego wybuchu jako żołnierz zgrupowania Żywiciel na Żoliborzu. Za odwagę w walce został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po upadku powstania trafił do obozu jenieckiego Stalag XI-A Alten Grabow, z którego przeszedł w maju 1945 roku do alianckiego obozu przejściowego[1].

Następnie wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie poprosił o azyl. Następnie włączony do Polskich Sił Zbrojnych. Wkrótce został zwolniony z wojska ze względu na stan zdrowia. W 1946 roku rozpoczął studia w Szkole Architektury w Oksfordzie. Przy pomocy przyjaciela rodziny, Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w 1949 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i rozpoczął studia na wydziale architektury na Yale University, równocześnie pracował na swoje utrzymanie[1]. Ukończył studia w 1953 roku i otrzymał tytuł magistra architektury. Członek American Institute of Architects[2].

Mieszka w Wirginii[2].

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Julian_Eugeniusz_Kulski

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Dziedzictwo orła białego
Dziedzictwo orła białego
Julian Eugeniusz Kulski

8,86 (7 ocen i 2 opinii)
Dziedzictwo orła białego
Fascynujące wspomnienia Juliana E. Kulskiego, powstańca warszawskiego, jeńca wojennego, aż w końcu światowej sławy architekta i podróżnika
czytelników: 17 | opinie: 2 | ocena: 8,86 (7 głosów)
Julek Powstaniec
Julek Powstaniec
Julian Eugeniusz Kulski

7,14 (22 ocen i 1 opinii)
Julek Powstaniec
Wspomnienia Juliana Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego. Książka opowiada nie tylko o bohaterskich czynach mieszkańców stolicy, ale także o trudnych wyborach, przed którymi stała ówczesna mł...
czytelników: 44 | opinie: 1 | ocena: 7,14 (22 głosy)
Umierając żyjemy
Umierając żyjemy
Julian Eugeniusz Kulski

7 (2 ocen i 0 opinii)
Umierając żyjemy
Wojenne losy Juliana Eugeniusza Kulskiego, członka organizacji dywersyjnej oraz uczestnika Powstania Warszawskiego, pisane z emigracyjnej perspektywy.
czytelników: 14 | opinie: 0 | ocena: 7 (2 głosy)
Zarząd Miejski Warszawy 1939-1944
Zarząd Miejski Warszawy 1939-1944
Julian Eugeniusz Kulski

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 3 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

4
34
42
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (1)

Czytelnicy (34)

zgłoś błąd zgłoś błąd