Prywatne listy Virginii Woolf

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.11.2019

Nowojorska kolekcja angielskiej i amerykańskiej literatury Henry'ego i Alberta Bergów powiększyła się o 153 obiekty związane z brytyjską pisarką. Całość można obejrzeć w Nowojorskiej Bibliotece Publicznej. 

Prywatne listy Virginii Woolf

Pozyskane obiekty dołączyły do liczącego ponad 3000 przedmiotów zbioru, którym zawiaduje Nowojorska Biblioteka Publiczna. Owa kolekcja obejmuje nie tylko rękopisy dzieł Woolf – znajdują się w niej również dzienniki, listy (w tym te, których adresatami byli chociażby Violet Dickinson, T.S. Eliot czy Elizabeth Bowen), a nawet… drewniana laska do podpierania się, której używała Angielka.

Najnowsze obiekty, które udało się pozyskać nowojorskim bibliotekarzom, pochodzą z prywatnego zbioru Williama Beekmana. Wśród nich są dokumenty zarówno mniej poważne, jak fałszywe ogłoszenie ślubne wysłane do siostry, jak i te wielkiej wagi, w tym korespondencja pomiędzy mężem Virginii Leonardem, jej  siostrą Vanessą Beck a Vitą Sackville-West, przyjaciółką pisarki, dotycząca zniknięcia i samobójstwa Woolf z 28 marca 1941 roku. Jak zauważyła w rozmowie z „New York Timesem” Carolyn Vega, kuratorka literackiej kolekcji Bergów, nowe zbiory pozwalają inaczej spojrzeć na wielką pisarkę, jaką była Virginia Woolf. A dla gromadzenia zbiorów dotyczących angielskiej pisarki stanowią kamień milowy i dają Bibliotece Publicznej prawo do chwalenia się posiadaniem największej i najważniejszej na świecie kolekcji materiałów związanych z Virginią Woolf, z której korzystać mogą zarówno naukowcy, jak i wszyscy chętni.

Fotografia otwierająca: Harvard Theater Collection (domena publiczna)


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Chiara 27.11.2019 21:49
Czytelnik

Bardzo chciałabym przeczytać listy Virginii Woolf. Ta postać intryguje mnie od dawna, a bardziej zaczęłam się jej przyglądać po filmie "Godziny", w którym pisarkę zagrała Nicole Kidman. Zabiorę się też za jej książki. Bardzo mnie ciekawi ta literatura. Ale zanim zacznę czytać książki, przeczytam jej biografię. Na pewno jest jakaś na rynku.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.11.2019 11:00
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post