Eleanor Farjeon

Angielska pisarka, autorka książek dla dzieci, sztuk, poezji, biografii, książek historycznych i satyr. Wiele z jej książek zostało zilustrowanych przez Edwarda Ardizzone'a. Opublikowano również część... Angielska pisarka, autorka książek dla dzieci, sztuk, poezji, biografii, książek historycznych i satyr. Wiele z jej książek zostało zilustrowanych przez Edwarda Ardizzone'a. Opublikowano również część jej korespondencji. Zdobyła wiele nagród literackich a dla uczczenia jej pamięci stowarzyszenie wydawców Children's Book Circle ufundowało nagrodę jej imienia dla twórców literatury dziecięcej - Eleanor Farjeon Award.

Eleanor Farjeon urodziła się w Londynie jako córka popularnego pisarza Benjamina Farjeona oraz Maggie (Jefferson) Farjeon. Pochodziła z rodziny literatów: jej dwóch młodszych braci Joseph i Herbert Farjeon również zostało pisarzami, a starszy był kompozytorem.

Eleanor, nazywana w rodzinie "Nellie" była małą, nieśmiałą dziewczynką, która z powodu choroby oczu i słabego zdrowia uczyła się w domu. Najczęściej przebywała na poddaszu otoczona książkami. Ojciec zachęcał ją do pisania odkąd skończyła 5 lat. Opisała swoją rodzinę i dzieciństwo w autobiograficznej książce "A Nursery in the Nineties" (1935).

Choć w dorosłym życiu żyła w inspirującym kręgów literackich i teatralnych w Londynie, większość inspiracji zaczerpnęła ze swojego dzieciństwa i życia rodziny. W czasie I wojny światowej rodzina przeniosła się do Sussex, którego krajobraz, wioski i lokalne tradycje wywarły ogromny wpływ na jej późniejsze pisanie.
W wieku 18 lat Eleanor, której pradziadkiem był amerykański aktor Jefferson, napisała libretto do operetki "Floretta", do muzyki swojego starszego brata Harry'ego, który później został kompozytorem i nauczycielem muzyki. Współpracowała również ze młodszym bratem Herbertem, Szekspirowskim nauczycielem i krytykiem teatralnym. Ich wspólne produkcje to "Kings and Queens" (1932), "The Two Bouquets" (1938), "An Elephant in Arcady" (1939) i "The Glass Slipper" (1944).

Eleanor miała liczne grono przyjaciół wśród wielkich pisarzy takich jak: D. H. Lawrence, Walter de la Mare i Robert Frost. Przez kilka lat przyjaźniła się z poetą Edwardem Thomasem i jego żoną. Po śmierci Thomasa wspierała jego żonę Helen. Potem opublikowała znaczną część ich korespondencji oraz napisała obszernie tę przyjaźń w "Edward Thomas: The Last Four Years" (1958).

Po zakończeniu I wojny zarabiała na życie jako poetka, dziennikarka i prezenterka. Często publikowała pod pseudonimem, jej wiersze ukazywały się w "The Herald" (Tomfool), "Punch", "Time and Tide" (Chimaera), "The New Leader" (Merry Andrew), "Reynolds News" (Tomfool) i innych periodykach.

Eleanor nigdy nie wyszła za mąż, ale przez 30 lat przyjaźniła się z Georgem Earlem nauczycielem angielskiego. Po jego śmierci utrzymywała długi czas przyjaźń z aktorem Denysem Blakelockiem, który opisał ich relację w książce "Eleanor, Portrait of a Farjeon" (1966).

W latach 50-tych otrzymała trzy najważniejsze nagrody literackie: The Carnegie Medal of the Library Association, The Hans Christian Andersen Award i the Regina Medal of the American Catholic Library Association.

Jej dzieła były inspiracją słynnego japońskiego twórcy animacji Hayao Miyazaki.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstawie Wikipedii

źródło zdjęcia: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Eleanor_Farjeon_%28%D0%AD%D0%BB%D0%B5%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D1%80_%D0%A4%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B6%D0%BE%D0%BD%29.jpg

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Jakub z frachtowca
Jakub z frachtowca "Bujanka"
Eleanor Farjeon

7 (2 ocen i 1 opinii)
Jakub z frachtowca "Bujanka"
Historia znajomości pewnego chłopca i starego wilka morskiego Jakuba, który snuje niesamowite opowieści o swoich przygodach na morzach i oceanach. Ilustrowała Bożena Truchanowska.
czytelników: 5 | opinie: 1 | ocena: 7 (2 głosy)
Mały pokój z książkami
Mały pokój z książkami
Eleanor Farjeon, Edward Ardizzone

8,18 (11 ocen i 4 opinii)
Mały pokój z książkami Seria: Mistrzowie Światowej Ilustracji
Kultowy zbiór baśniowych opowiadań dla dzieci po raz pierwszy w pełnej wersji i z oryginalnymi ilustracjami. — Czego znowu chcą ode mnie? — zapytał Król. — Tego mi nie powiedzieli. — Sylwka wzruszyła...
czytelników: 33 | opinie: 4 | ocena: 8,18 (11 głosów) | inne wydania: 1
Marcin spod Dzikiej Jabłoni. T. 1. W sadzie
Marcin spod Dzikiej Jabłoni. T. 1. W sadzie
Eleanor Farjeon

8,43 (7 ocen i 2 opinii)
Marcin spod Dzikiej Jabłoni. T. 1. W sadzie
Opowieść o grajku Marcinie, snującym nić opowieści przez 6 nocy po to, aby przekonać 7 powabnych dziewcząt do... Jesteście ciekawi czego? Przeczytajcie. Ilustrował Józef Wilkoń.
czytelników: 20 | opinie: 2 | ocena: 8,43 (7 głosów)
Marcin spod Dzikiej Jabłoni. T. 2. Na łące
Marcin spod Dzikiej Jabłoni. T. 2. Na łące
Eleanor Farjeon

7,5 (2 ocen i 0 opinii)
czytelników: 12 | opinie: 0 | ocena: 7,5 (2 głosy)
Zaczarowana skakanka
Zaczarowana skakanka
Eleanor Farjeon

8 (1 ocen i 0 opinii)
Zaczarowana skakanka
il. Zofia Szafarz
czytelników: 4 | opinie: 0 | ocena: 8 (1 głos)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

5
21
47
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (21)

Cytaty tego autora (4)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd