Leonard Susskind

Amerykański fizyk teoretyczny, profesor Stanford University. Rozpoczął studia inżynierskie na City University of New York, uzyskując tytuł Bachelor of Science (odpowiednik polskiego licencjata) w fizy... Amerykański fizyk teoretyczny, profesor Stanford University.
Rozpoczął studia inżynierskie na City University of New York, uzyskując tytuł Bachelor of Science (odpowiednik polskiego licencjata) w fizyce w 1962. Następnie studiował na Cornell University pod kierunkiem Petera A. Carruthersa, gdzie uzyskał tytuł doktora w 1965. Jego badania obejmują teorię strun, teorię pól kwantowych, statystyczną mechanikę kwantową i kosmologię kwantową. Jest członkiem NAS, Amerykańskiej Akademii Sztuki i Nauki oraz innych organizacji międzynarodowych o charakterze naukowym.
Susskind jest uznawany za jednego z twórców teorii strun, który razem z Yoichiro Nambu i Holger Bech Nielsenem odkrył niezależnie, że cząstka w rzeczywistości może być struną w stanie relatywistycznego wzbudzenia.
W 1998 otrzymał nagrodę Nagrodę Sakurai za swój wkład w rozwój hadronowych modeli strunowych, chromodynamiki kwantowej. Jest pierwszą osobą, która wprowadziła pojęcie krajobrazu teorii strun w 2003 roku.
usskind jest jednym z trzech fizyków, którzy niezależnie od siebie odkryli fakt, że podwójny model rezonansu oddziaływań silnych Veneziano może być opisany przez model strun mechaniki kwantowej. Rozwinął zasadę holograficzną opracowaną przez Gerardusa't Hoofta.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonard_Susskind

źródło zdjęcia: https://static01.nyt.com/images/2013/08/13/science/13JPBLAC2/13JPBLAC2-blog427-v2.jpg

pokaż więcej
Fani autora
5
164
858
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (11)

Czytelnicy (164)

Cytaty tego autora (0)

zgłoś błąd zgłoś błąd