Joy Davidman

(Joy Gresham, Joy Davidman Gresham, Helen Joy Davidman)

Amerykańska poetka i pisarka. Początkowo radykalna komunistka, następnie ateistka, nawrócona na deizm, potem (ok. 1946r.) na chrześcijaństwo: najpierw protestantka, następnie katoliczka. Pierwszy mąż... Amerykańska poetka i pisarka. Początkowo radykalna komunistka, następnie ateistka, nawrócona na deizm, potem (ok. 1946r.) na chrześcijaństwo: najpierw protestantka, następnie katoliczka.
Pierwszy mąż - pisarz William Lindsay Gresham. Mieli dwóch synów: Davida i Douglasa. Jej drugim mężem był C. S. Lewis.

Helen Joy Davidman urodziła się w Nowym Jorku, w żydowskiej rodzinie o polskich i ukraińskich korzeniach. Była cudownym dzieckiem, które czytało "Historię świata" H. G. Wellsa w wieku ośmiu lat i wstąpiło do Hunter College w Nowym Jorku w wieku lat czternastu. Jej wiersze opublikowano, gdy miała lat 21. Swoją pracą "Letters to a Comrade" wygrała konkurs the Yale Series of Younger Poets Competition. W 1938r. dzieliła nagrodę the Russell Loines Memorial Prize z Robertem Frostem. Wiele jej prac z tego okresu oddaje jej poglądy polityczne - była członkiem Amerykańskiej Partii Komunistycznej.
Davidman poznała angielsko-irlandzkiego pisarza C. S. Lewisa podczas podróży po Anglii w 1952r. po dwóch latach korespondencji. Jej pierwsze małżeństwo rozpadło się pod wpływem okoliczności, które spowodowane były przez alkoholizm i niewierność jej męża. Po rozwodzie Joy wróciła do nazwiska Davidman i przeprowadziła się do Anglii wraz ze dwoma synami. Lewis początkowo uważał ją za świetnego kompana intelektualnego i osobistego przyjaciela. Po pewnym czasie zgodziła się na ślub cywilny (przyjacielski)niezbędny aby mogła zostać w Anglii. Po kilku miesiącach stało się jasne, że Joy cierpi na śmiertelną chorobę - nowotwór kości i wtedy zmieniła się ta relacja. Oboje chcieli uzyskać ślub chrześcijański (kościelny). Nie było to proste ze względu na rozwód Joy, ale zaprzyjaźniony pastor anglikański Peter Bide umożliwił to i poprowadził ceremonię w szpitalu, gdzie leżała Joy dnia 21 marca 1956r. Małżeństwo nie otrzymało aprobaty wśród znajomych Lewisa i niektórzy jego przyjaciele i koledzy unikali tej pary. Joy inspirowała Jacka do pisania. Szybko wróciła do zdrowia. Zmarła po nawrocie choroby 13 lipca 1960r. w wieku 45 lat.
Lewis napisał "Smutek" ("A Grief Observed"), który jest zapisem jego myśli i uczuć po jej śmierci.

źródło opisu: tłumaczenie własne na podstwie Wikipedii

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Out of My Bone. The Letters of Joy Davidman
Out of My Bone. The Letters of Joy Davidman
Don W. King, Joy Davidman

0 (0 ocen i 0 opinii)
Out of My Bone. The Letters of Joy Davidman
Although best known as Lewis’s wife, Joy Davidman was an accomplished writer in her own right, with several published works to her credit. “Out of My Bone” tells Davidman’s life story in her own words...
czytelników: 5 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Smoke on the mountain. An interpretation of the Ten Commandments
Smoke on the mountain. An interpretation of the Ten Commandments
Joy Davidman

0 (0 ocen i 0 opinii)
Smoke on the mountain. An interpretation of the Ten Commandments
Autor:
Joy Davidman, żona C.S. Lewisa interpretuje dziesięć Przykazań Bożych
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

2
0
6
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (0)

Lista jest pusta

zgłoś błąd zgłoś błąd