Nicolas Slonimsky

Slonimsky urodził się w 1894 r. w rodzinie wybitnych i niestrudzonych pracowników umysłu. Dziadek wynalazł telegraf (kiedy wezwano go z nim do cara, ten powiedział, że maszyna jest dobra, ale Żyd zły)... Slonimsky urodził się w 1894 r. w rodzinie wybitnych i niestrudzonych pracowników umysłu. Dziadek wynalazł telegraf (kiedy wezwano go z nim do cara, ten powiedział, że maszyna jest dobra, ale Żyd zły) ; ojciec był intelektualistą, redaktorem liberalnego miesięcznika; dwaj bracia to powieściopisarze, siostra -- krytyk literacki, kuzyn Anoni -- poeta (na temat "naszego Słonimskiego autor trochę fantazjuje przypisując mu przyjaźń z Gomułką) ; ciotki i wujowie też zajęci jakąś twórczością. W takiej rodzinie po prostu było wstyd nie wykazać się jakimiś talentami. Nicolas z łatwością zapamiętywał daty i liczby i miał słuch absolutny. Zapisano go więc w wieku 14 lat do konserwatorium, studiował także fizykę, matematykę, astronomię na Uniwersytecie Petersburskim.

Matka, póki tylko mogła, ukrywała przed nim dwie tajemnice: tajemnicę życia płciowego oraz fakt, że jest Żydem. Pierwsza została rozwiana przez znajome panienki, druga -- przez Kozaków, którzy dokonywali pogromów w czasie rewolucji. Jeden z nich odpędzany przez pewną dzielną Ukrainkę wyjaśnił: "Nie chciałem nic złego, proszę pani, tylko szukam jakiegoś Żyda, żeby go zabić". Pojęcie dobra i zła jest dość skomplikowane -- nie tylko w czasie rewolucji.
pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Słuch absolutny
Słuch absolutny
Nicolas Slonimsky

7,13 (8 ocen i 0 opinii)
Słuch absolutny
"Gdy miałem sześć lat, matka powiedziała mi, że jestem geniuszem" -- pisze Nicolas Slonimsky w swej autobiografii "Słuch absolutny".
czytelników: 18 | opinie: 0 | ocena: 7,13 (8 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

Przeczytaj także

1
9
9
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (0)

Lista jest pusta

Czytelnicy (9)

zgłoś błąd zgłoś błąd